Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Streszczenie lektury „Hobbit, czyli tam i z powrotem”

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” jest powieścią J.R.R. Tolkiena wydaną w 1937 roku. Akcja powieści dzieje się w Śródziemiu, fantastycznej krainie zamieszkałej
streszczenie lektury hobbit czyli tam i z powrotem przez elfy, hobbity, krasnoludy i orki. Książka opowiada o wyprawie, którą organizuje Thorin oraz Gandalf. Towarzyszą im krasnoludy oraz hobbit Bilbo Baggins. Celem wyprawy jest odzyskanie dawnej siedziby krasnoludów i pokonanie smoka Smauga, który osiadł w Samotnej Górze. Po drodze Bilbo Baggins znajduje Jedyny Pierścień, z którym związana jest fabuła kolejnej książki Tolkiena, „Władca Pierścieni”. W latach 2012-2014 powstała filmowa adaptacja książki autorstwa Petera Jacksona. 

Streszczenie „Hobbit, czyli tam i z powrotem”

 1. Nieproszeni goście – do Bilba Bagginsa, który zamieszkuje Bag End, przybywa czarodziej Gandalf. Szuka on chętnego do wyprawy i proponuje udział w niej Bagginsowi. Czarodziej wybrał go, gdyż wcześniej w rodzinie Bagginsów zdarzali się poszukiwacze przygód. Bilbo nie miał jednak zamiaru uczestniczyć w niebezpiecznej podróży i odmówił Gandalfowi. Jednak następnego dnia do Bilbo przybyło dwunastu krasnoludów, którzy zaczęli ucztować i śpiewać. Bilbo dowiedział się, że pod dowództwem Thorina chcą oni udać się do Samotnej Góry, w której przebywa smok Smaug. Bilbo miał pełnić rolę włamywacza, choć Gandalf nie do końca wyjaśnił hobbitowi na czym jego zadanie ma polegać.

Thorin opowiedział historię krasnoludów, którzy zagospodarowali całą górę, kopiąc w niej tunele i wydobywając skarby. Niestety dowiedział się o nich Smaug, który jak to smok bardzo lubił złoto. Między smokiem a krasnoludami stoczyła się nierówna walka, w wyniku której krasnoludy musiały uciekać ze swojego królestwa. Jednak Thorin i inne rody krasnoludzkie zamierzają odzyskać skarb i zabić Smauga.

2. Pieczeń barania – Bilbo następnego dnia zajął się sprzątaniem, tak zastał go Gandalf, który kazał mu natychmiast udać się do Gospody pod Zielonym Smokiem. Tam spotkali się z krasnoludami i ruszyli w dalszą drogę. Podczas wyprawy natknęli się na ognisko, przy którym siedziały trzy trolle: Tom, Bert i William. Trolle złapały hobbita i zaczęły się zastanawiać, czy go zjeść. Tak zapamiętały się w kłótni, że nie zauważyły krasnoludów, którzy przyszli uratować Bilbo. Trolle jednak pochwyciły je i związały. Kiedy trolle zaczęły zastanawiać się, co zrobić z krasnoludami, Gandalf użył czarów i włączył się do rozmowy jako czwarty troll. Dzięki temu wywołał takie zamieszanie, że trolle nie zauważyły jak wschodzi słońce i zamieniły się w kamień. Następnie Gandalf podpowiedział im, by poszukać jaskini trolli. Znaleźli w niej dwa miecze oraz trochę żywności.

3. Krótki odpoczynek – Wyprawa dotarła do Gór Mglistych i kierowali się do doliny Rivendell, gdzie znajdował się Ostatni Przyjazny Dom. Tam powitał ich gospodarz Elrond, przyjaciel elfów. On wyjaśnił im, że miecze z jaskini trolli to Orkrist czyli pogromca goblinów i Glamdring – młot na wroga. Razem z Elrondem zdołali przeczytać mapę, na której było zaznaczone sekretne przejście do Samotnej Góry.

4. Górą i dołem – Krasnoludy z trudem przeprawiały się przez Góry Mgliste, w końcu znaleźli suchą jaskinię i postanowili tam odpocząć. W nocy Bilbo zobaczył jak z ciemności wychodzą gobliny, które porwały ich przed oblicze Wielkiego Goblina. Gandalf przybył z pomocą i krasnoludy z hobbitem rzuciły się do ucieczki ciemnymi korytarzami. Jednak po drodze Bilbo ich zgubił a krasnoludy o nim zapomniały.

5. Zagadki w ciemnościach – Bilbo został sam w ciemnej jaskini, znalazł jednak metalowy pierścień i włożył go do kieszeni. Przypadkiem wdepnął w wodę i odkrył tym samym podziemną rzekę. Zauważył że nad nią mieszka Gollum, który zaproponował Bilbo zabawę zagadki. Gollum nie zgadł co Bilbo ma w kieszeni i zgodnie z umową miał wyprowadzić go z podziemi. Jednak Bilbo spostrzegł, że pierścień, który znalazł, jest dla Golluma największym skarbem. Pierścień ten pozwalał być niewidzialnym, dzięki czemu hobbit uciekł Gollumowi i przedostał się na zewnątrz jaskini.

6. Z patelni w ogień – Bilbo odnalazł towarzyszy, którzy byli pełni podziwu, że hobbit wydostał się z jaskini goblinów. Krasnoludy opowiedziały Bilbo, że Wielki Goblin został zabity, jednak hobbit nie opowiedział im o znalezionym pierścieniu. Wkrótce wędrowców zaatakowały zwierzęta, które były sprzymierzone z goblinami. Schronili się oni na drzewach, jednak gobliny postanowiły rozpalić ogniska pod drzewami. Z pomocą przybyły orły, które przeniosły krasnoludy, hobbita i Gandalfa wysoko w góry.

7. Dziwna kwatera – Orły zaopiekowały się nimi a następnie przeniosły na ziemię. Gandalf zapowiedział, że udadzą się do domu Beorna, u którego należy się odpowiednio zachowywać. Beorn był do nich podejrzliwie nastawiony, jednak ucieszył się że Wielki Goblin nie żyje. Ugościł ich a następnie odprowadził na skraj Mrocznej Puszczy.

8. Muchy i pająki – Na skraju Mrocznej Puszczy również Gandalf ich opuścił, ostrzegając by nie zbaczali z drogi. Krasnoludy z hobbitem ruszyły w głąb lasu. Szli trudną ścieżką i doszli nad rzekę, pamiętali o przestrodze Gandalfa, by nie pić czarnej wody z niej. Krasnoludy szukały mostu, jednak został on zniszczony. Hobbit zauważył łódź, którą zaczęli przyciągać do siebie. Kiedy Thorin napiął łuk i wystrzelił w kierunku jelenia, Bombur wpadł do wody, po czym zasnął. Przez to trzeba było go nieść dopóki się nie ocknął. Wędrowcy po przeprawieniu się przez rzekę szli dalej, byli jednak coraz bardziej zmęczeni. Nagle hobbit zgubił swoich towarzyszy, a po chwili zauważył że oblepia go pajęcza nić. Zauważył olbrzymiego pająka, który zmierzał w jego kierunku. Udało mu się go pokonać za pomocą mieczyka, następnie założył pierścień i rzucał kamykami w pająki, jednocześnie uwalniając krasnoludy z sieci. Po ucieczce od pająków okazało się, że Thorin został pochwycony przez leśne elfy.

9. Beczki – Następnego dnia reszta krasnoludów wpadła w ręce elfów, natomiast niewidzialny Bilbo towarzyszył im i zastanawiał się, jak ich uwolnić. Widząc beczki, wpadł na pomysł by schować w nich towarzyszy i popłynąć w dół Leśnej Rzeki. Udało im się to i popłynęli w stronę Miasta na Jeziorze.

10. Serdeczne powitanie – W mieście władca i mieszkańcy z radością przyjęli Thorina i jego towarzyszy, gdyż liczyli na to, że uwolnią ich spod panowania smoka Smauga. Król elfów rozesłał swoich szpiegów za krasnoludami, tymczasem Thorin i jego drużyna ruszyli na Samotną Górę.

11. Na progu – Wędrowcy szukali długo tajemnego wejścia, w końcu Bilbo znalazł zarys drzwi, jednak nie udało im się ich otworzyć. Hobbit odkrył, że trzeba czekać na odpowiedni moment, kiedy promień księżyca wskazuje dziurkę od klucza. Dzięki tej wiedzy udało im się otworzyć drzwi i wejść do Samotnej Góry.

12. Na zwiadach w obozie wroga – Bilbo został wysłany na zwiady jako włamywacz. Bilbo zauważył smoka, który leżał na skarbie, odważył się wziąć puchar i uciekł do krasnoludów. Niestety smok odkrył jego obecność i ruszył na jego poszukiwanie, wszyscy byli zmuszeni schronić się w tunelu przed grasującym Smaugiem. Następnego dnia Bilbo ponownie poszedł do Smauga, z którym zaczął rozmawiać. Odkrył, że smok na brzuchu ma miejsce nieprzykryte twardą łuską. Wieczorem smok zaczął znowu polować a następnie udał się nad Bystrą Rzekę.

13. Smauga nie ma w domu – Krasnoludy z hobbitem ruszyły w stronę siedziby Smauga, na szczęście nie było go w domu, więc mogli obejrzeć wnętrze Samotnej Góry. Bilbo znalazł Arcyklejnot Serce Góry a następnie udało im się wyjść z Samotnej Góry przez Główną Bramę.

14. Ogień i woda – Tymczasem Smaug napadł na Miasto na Jeziorze, na szczęście Bard ugodził smoka w słaby punkt strzałą i tym samym okolica została uwolniona od Smauga. Bard poprosił króla leśnych elfów, by pomógł im odbudować zniszczone miasto. Elfy ruszyły w stronę Samotnej Góry, również Bard zebrał wojsko, by odebrać skarby.

15. Chmury się zbierają – Krasnoludy i Bilbo nie wiedziały o wypadkach w mieście, jednak wkrótce kruk Roak opowiedział im o śmierci smoka i armii elfów i ludzi podążających do Samotnej Góry po skarb. Thorin poprosił kruka, by zawiadomił kuzyna Daina z Żelaznych Wzgórz o bitwie. Krasnoludy szykowały się do walki o skarb. Do krasnoludów przybył Bard, by poprosić Thorina o pomoc w odbudowie Miasta na Jeziorze i część skarbu. Uzasadniał on swoje żądania tym, że zabił smoka, jednak Thorin nie zgodził się na jego propozycję.

16. Nocny złodziej – Bilbo widząc dramatyczną sytuację krasnoludów, postanowił pójść do obozu przeciwników z Arcyklejnotem. Hobbit przekazał Bardowi Arcyklejnot, który miał mu posłużyć w negocjacjach z Thorinem. W obozie Bilbo spotkał Gandalfa, który pochwalił go za odwagę i spryt.

17. Chmury pękają – Do Thorina przybył Bard z Arcyklejnotem. Thorin wpadł we wściekłość i schwycił Bilba, jednak Gandalf go powstrzymał przed zrobieniem krzywdy hobbitowi. Zawarto porozumienie, w którym Thorin oddał część skarbów ludziom. Tymczasem przybył Dain, którego oblegające wojska elfów i ludzi nie wpuścili na Samotną Górę. Rozgorzała między nimi walka, Gandalf powstrzymał ich mówiąc, że zbliżają się gobliny i wargowie i muszę oni zjednoczyć swe siły, by pokonać prawdziwego wroga. Rozpoczyna się Bitwa Pięciu Armii, po jednej stronie stoją ludzie, elfy i krasnoludy, które walczą z goblinami i wargami.

18. Droga powrotna – Bilbo w czasie bitwy traci przytomność. Założył on pierścień i przez to nikt go nie mógł znaleźć. W końcu hobbit ocknął się i Bard zabiera go do konającego Thorina. Okazało się, że gobliny i wargi przegrały dzięki pomocy orłów. Bilbo mógł ruszyć w drogę powrotną do domu.

19. Ostatni akt – Bilbo rusza z Gandalfem w drogę powrotną, w dolinie Rivendell w domu Elronda odpoczywają przed kolejnym etapie podróży. Kiedy Bilbo dociera do swojego domu, okazuje się że jego posiadłość jest wystawiona na sprzedaż. Na szczęście Bilbo ma pieniądze na zakup i wprowadza się z powrotem do swojego domu. Rozpoczyna też pisać pamiętnik pod tytułem „Tam i z powrotem, wakacje pewnego hobbita”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy