Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Streszczenie lektury „Pinokio”


streszczenie lektury pinokioCarlo Collodi to włoski pisarz i dziennikarz, znany przede wszystkim ze stworzenia postaci Pinokia. Powieść „Pinokio” ukazywała się w odcinkach od 1881 do 1883 roku. Tytułowy Pinokio to drewniany pajacyk, wystrugany przez Dżepetto. Pinokio ożywa, jednak jest niegrzecznym dzieckiem i poddaje się namowom niegodziwych osób, które spotyka na swojej drodze. W końcu Pinokio uczy się dobrze zachowywać i w nagrodę zostaje zmieniony w prawdziwego chłopca. Postać Pinokia pojawiała się w wielu filmach animowanych, serialach oraz przedstawieniach teatralnych.

Streszczenie wydarzeń w lekturze „Pinokio”

1. Stolarz Wisienka podczas strugania krzesła zauważył, że kawałek drewna mówi. Postanowił podarować ten kawałek Dżepettowi, który zamierzał wykonać z niego pajacyka.

2. Dżepetto był samotny i bardzo chciał mieć syna, poświęcił więc długie godziny na wystruganie pajacyka. Następnego dnia Pinokio ożył. Dżepetto miał z nim jednak sporo problemów wychowawczych.

3. Pewnego dnia Pinokio uciekł z domu i zwrócił się do policjanta, że jego ojciec go bije i kara. Dżepetto trafił do więzienia a Pinokio się z tego bardzo cieszył.

4. W domu świerszcz chciał przekonać Pinokia, że źle postępuje i nie powinien tak robić. Pinokio jednak nie chciał tego słuchać i próbował uderzyć świerszcza młotkiem.

5. Pinokio jednak nie umiał sobie ugotować obiadu, był też samotny i żałował, że pozbył się ojca. Wyruszył więc do miasta w poszukiwaniu pomocy. Jednak po kilku godzinach wrócił znużony do domu i zasnął przy kominku.

6. W pewnym momencie Pinokio stwierdził z przerażeniem że w czasie snu nogi mu się spaliły. Do domu wrócił Dżepetto, z czego Pinokio się ucieszył i obiecał, że jeśli zrobi mu nowe nogi, to zacznie chodzić do szkoły. Dżepetto zgodził się na to i kupił mu przybory szkolne.

7. Pinokio chciał zobaczyć teatrzyk, jednak nie miał pieniędzy na niego, więc sprzedał swój elementarz. W trakcie przedstawienia kukiełki chciały zaprzyjaźnić się z Pinokiem, pajacyk wszedł na scenę i popsuł przedstawienie. Widzowie wyszli a reżyser wściekł się i chciał spalić Pinokia. Ten jednak zaczął się z nim wykłócać i chciał za Pinokia spalić inną kukiełkę, Arlekina. Jednak Pinokio stawił się za nowym kolegą, reżyser go posłuchał i podarował Pinokiowi pięć sztuk złota.

8. Po drodze Pinokio spotkał lisa i kota, którzy widząc że ma złoto, namówili go na podróż do Dudkolandii, gdzie można pomnożyć oszczędności poprzez zakopanie ich w ziemi. Pinokio na to przystał, jednak nowi towarzysze zostawili go w gospodzie i ukradli jego złoto. Pinokiowi ukazał się duch świerszcza i namawiał do powrotu do domu, ten jednak nie chciał go słuchać.

9. Podczas wędrówki przez las, zbójcy napadli na Pinokio. Pajacyk wdał się z nimi w bójkę i zbóje się oddalili. Pinokio natrafił na małą chatkę, gdzie była dziewczynka o błękitnych włosach. Nie chciała go jednak wpuścić, gdyż nie było nikogo w domu. W tym momencie zbójcy znów napadli na Pinokia, nie znaleźli jednak pieniędzy więc postanowili go powiesić. Dziewczynka, która była czarodziejką, postanowiła mu pomóc. Wraz z leśnymi zwierzętami uwolnili Pinokio i następnie opiekowali się chorym. Świerszcz jednak opowiadał jak Pinokio potraktował swojego ojca, pajacyk wstydził się za swoje zachowanie.

10. Czarodziejka zaprosiła go wraz z ojcem do siebie. Pinokio udał się w drogę powrotną. Po drodze znowu spotkał lisa i kota i znowu im zaufał. Zakopał monety i czekał aż wyrosną, dopiero po kilku dniach papuga powiedziała mu że lis i kot wykopali monety i uciekli. Pinokio zgłosił Dudkowi Durnemu kradzież, jednak ten zamknął go w więzieniu na cztery miesiące. Pinokio załamał się swoją łatwowiernością, jednak ogłoszono amnestię i pajacyk opuścił więzienie.

11. Chłopiec chciał wrócić do czarodziejki, po drodze spotkał węża, którego rozśmieszył i ten pękł ze śmiechu. Następnie wpadł w pułapkę na kuny i gospodarz przywiązał go do łańcucha niczym psa, żeby pilnował kur. Kuny zaproponowały mu układ, jednak Pinokio zawołał właściciela i ten go uwolnił w zamian za tą informację. Pinokio ruszył do czarodziejki, jednak na domku była wywieszona tabliczka że dziewczynka zmarła.

12. Gołąb przekazał Pinokiowi, że jego ojciec go szuka i buduje łódkę. Pinokio ruszył na brzeg morza, jednak tam już nikogo nie było. Pinokio rzucił się do morza i dopłynął do wysepki. Delfin powiedział mu, że jego ojca zjadł rybo-pies. Rozczarowany tym Pinokio dotarł do miasteczka Pszczółkowa Pracowitego. Jednak nie chciał tam podjąć żadnej pracy, więc chodził głodny. W końcu pomógł pewnej kobiecie nieść ciężki dzban. Kobieta ta była wróżką i obiecała pomóc Pinokiowi w zamian za dobre zachowanie.

13. Pinokio zaczął chodzić do szkoły i był pilnym uczniem. Jednak pewnego dnia koledzy namówili go na wagary mówiąc, że widziano rybo-psa. Pinokio mając nadzieję, że odnajdzie ojca, udał się tam. Jednak chłopcy jedynie zażartowali z niego. Pinokio wskoczył więc do morza, a za nim pies gończy, którego pajacyk próbował uratować. Podczas tego wpadł w sieci rybackie i się w nie zaplątał. Na szczęście Alidor uratował chłopca.

14. Pinokio wrócił do wróżki, która obiecała go zmienić w zwykłego chłopca za dobre stopnie i zachowanie. Pinokio miał urządzić śniadanie dla kolegów z tej okazji. Zaprosił więc kolegów i na końcu poszedł do swojego najlepszego przyjaciela Kmiota. Ten mu opowiadał o wyjeździe do Zabawkonii, gdzie nie trzeba się uczyć, tylko cały czas można się bawić. Pinokio ruszył więc z nim. Po pięciu miesiącach chłopcy zaczęli zmieniać się w osiołki, zostali więc wystawieni na targu.

15. Na targu Pinokio zauważył wróżkę, jednak został sprzedany innemu mężczyźnie. Opowiedział mu los a następnie wskoczył do morza. Dzięki morskiej wodzie zmienił się w z powrotem w pajacyka, jednak wtedy połknął go rybo-pies. W brzuchu potwora spotkał ojca i ucieszył się z tego. Okazało się, że Dżepette żyje w brzuchu kilka miesięcy i żywi się rybami, które połyka potwór. Pinokio wziął ojca na plecy i wspólnie uciekli z brzucha rybo-psa.

16. Po powrocie Pinokio z ojcem zamieszkali u świerszcza i Pinokio ciężko pracował, by pomóc ojcu. Pewnego dnia Pinokio na swojej drodze spotkał ślimaka, który powiedział mu że wróżka żyje w ubóstwie. Pinokio podarował mu więc pieniądze, by jej przekazał. Wróżka doceniła ten gest i zmieniła Pinokia w zwykłego chłopca i zwrócono mu wszystkie pieniądze, które mu wcześniej ukradli lis i kot.

Pinokio w trakcie swoich przygód uczy się komu należy ufać, a kogo lepiej unikać. Choć początkowo jest egoistą, kłamczuchem i niegrzecznym chłopcem, to w końcu dostrzega swoje złe postępowanie i stara się zmienić. Zaczyna pilnie chodzić do szkoły, dobrze się uczyć i pomaga innym osobom. Dzięki odwadze ratuje swojego ojca i pomaga wróżce w potrzebie, dzięki temu zostaje nagrodzony i zmienia się w zwykłego chłopca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy