Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Streszczenie „Romeo i Julia” Szekspira

William Szekspir jest jednym z najwybitniejszych dramaturgów wszech czasów. Jego działa zyskały światową scenę, do dziś zachwycają swoją kompozycją i poruszaniem uniwersalnych problemów ludzkości. Również dramat „Romeo i Julia” doczekał się takiego statusu, a bohaterowie tej książki zyskali miejsce w kulturze europejskiej.

Opracowanie lektury – najważniejsze informacje o niej

– Dramat „Romeo i Julia” składa się z 5 aktów.

streszczenie romeo i julia– Akcja dzieje się we Włoszech, w czasach współczesnych Szekspirowi, a więc w XVI wieku. Sceny rozgrywają się w kilku miejscach w Weronie oraz w Mantui, dokąd uciekł Romeo.

– Czas akcji obejmuje czas od poniedziałkowego poranku do świtu w piątek.

– Dramat pokazuje historię zwaśnionycyh rodów: Montekich, z których pochodzi Romeo i Kaputelów, rodzinę Julii.

– Opowieść o nieszczęśliwej miłości Romeo i Julii doczekała się popularności już kilka lat po premierze, która miała miejsce ok. 1590-1594 roku. Na przestrzeni wieków została przedstawiona wielokrotnie w spektaklach teatralnych, filmach, dziełach plastycznych, balecie.

– „Romeo i Julia” gatunkowo należą do tragedii oraz określa się to dzieło dramatem elżbietańskim. Nie istnieje tu zasada trzech jedności, obok wątków tragicznych pojawiają się również wątki komediowe.

Streszczenie wydarzeń „Romeo i Julia” według aktów

 I AKT

– Pokazanie zwaśnionych rodów Kapuletich i Montekich, bójka między służącymi oraz Benwolio i Tybalt. Przybywa Książe i zakazuje walki na ulicy.

– Z rozmowy Benwolia i Montekiego dowiadujemy się, że Romeo jest nieszczęśliwie zakochany w Rozalindzie.

Parys stara się o rękę Julii, choć jej ojciec jest temu przeciwny z racji młodego wieku Julii. Jednak Kapulet zaprasza Parysa na wieczorne przyjęcie. Służący ma za zadanie zaprosić gości z listy, jednak nie umie czytać, pyta się napotkanych Romea i Benwolia. Mężczyźni postanawiają również przyjść w maskach.

– Matka Julii, wspierana przez Nianię Martę, zachwala Parysa i życzy sobie tego małżeństwa. Julia, czternastoletnia dziewczyna, godzi się na to.

– Na przyjęcie przybywa Romeo z Merkucjem i Benwoliem. Romeo chce spoglądać na Rozalię, Julia na Parysa, jednak oboje się spotykają i zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia.

II AKT

Romeo i Julia spotykają się w ogrodzie, wyznają sobie miłość i planują potajemny ślub.

– Romeo udaje się do ojca Laurentego, któremu mówi o miłości do Julii i ich planie potajemnego ślubu. Ojciec godzi się, gdyż widzi w tym szansę pogodzenia rodów Montekich i Kapuletów. W jego celi odbywa się ślub.

III AKT

– Romeo próbuje pogodzić Merkucja i Tybalta, którzy walczą na ulicy Werony. Merkucjo ginie, a Romeo chce go pomścić, jednak tym samym musiałby zabić krewnego Julii.

– Romeo zabija Tybalta i tym samym łamie zakaz Księcia. Zostaje za to wygnany z Werony.

– Niania Marta mówi Julii o tych wydarzeniach. Julia mimo wszystko usprawiedliwia Romea i chce się z nim spotkać.

– Ojciec Laurenty uważa, że Romeo w nocy powinien dopełnić małżeńskich obowiązków, by nie dało się unieważnić małżeństwa. Po tym powinien uciec do Mantui.

– W tym samym czasie ojciec Julii zmienia zdanie i chce ją jak najszybciej wydać za Parysa. Julia nie godzi się z tym i otwarcie przeciwstawia się ojcu.

IV AKT

– Do Ojca Laurentego pod pozorem spowiedzi przedślubnej przychodzi Julia. Zakonnik wpada na plan, że Julia ma zgodzić się na ślub z Parysem, a dzień przed ślubem wypije napój, który ją uśpi na 42 godziny. Zaimprowizowany pogrzeb pozwoli Romeowi uprowadzić Julię do Mantui.

– Podczas przygotowań do ślubu Marta zauważa, że Julia nie żyje. Cała rodzina rozpacza.

V AKT

– Baltazar przybywa do Romeo z wiadomością, że Julia nie żyje. Romeo kupuje truciznę i rusza do Werony.

Brat Jan ma przekazać Romeowi list z całym planem, jednak nie może opuścić miasta i nie spotyka Romea.

– Przy grobowcu Julii Romeo spotyka Parysa, zaczyna z nim walczyć i zabija przeciwnika. Przy trumnie Julii wypija truciznę i pada martwy.

– Julia budzi się, ojciec Laurenty przychodzi do grobowca i opowiada jej o tragicznych wydarzeniach. Kiedy zakonnik odchodzi, Julia chce popełnić samobójstwo. Romeo nie zostawił jej trucizny, co mu wypomina i przebija swoje serce sztyletem.

– O losach Romeo i Julii opowiada seniorzy rodów dowiadują się od Ojca Laurentego. Aby zakończyć te tragiczne wydarzenia, postanawiają pogodzić się ze sobą.

Autorem wpisu jest

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy