Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Wybieramy czytnik e-book

Skoro już jesteśmy przekonani do zakupu czytnika e-booka, to warto rozejrzeć się za jednym z nich. Widełki cenowe są naprawdę spore, możemy skusić się na czytnik e-book już za ok.200-300 zł, ale są też takie zbliżające się do tysiąca złotych za sztukę. O czym warto pamiętać przy zakupie czytników e-book?

Funkcjonalność czytników e-book

Niektórzy mogliby powiedzieć, że po co nam czytnik, skoro na tablecie też możemy przeczytać książkę lub gazetę. Przede wszystkim czytnik jest o wiele bardziej poręczny od tabletu, poza tym podświetlany ekran a właściwie jego brak również jest jego cechą szczególną. Brak podświetlania sprawia, że e-booka czyta się jak książkę a nasze oczy mogą odpocząć od świecącego monitora. Niektóre z czytników mają opcję regulacji podświetlenia. Mnie osobiście bardziej przekonuje niepodświetlany ekran, gdyż w tym momencie dochodzimy do kolejnej kwestii, czyli żywotności baterii.

Wiadomo, że podświetlony ekran będzie potrzebował więcej energii, natomiast przy braku podświetlenia urządzenie zużywa baterię jedynie przy przewracaniu kartki. Z tego też powodu producent np. Onyx Ebook podaje czas żywotności w liczbie odświeżeń ekranu. Standardowo czytnik powinien wytrzymywać około 2-3 tygodni bez ładowania.

Ważną rzeczą przy wybieraniu czytników jest rodzaj obsługiwanych formatów plików. Najpopularniejsze formaty e-booków to epub i mobi, jednak np. doc, pdf  nie zawsze są w czytnikach obsługiwane.

Pojemność wydaje się mniej ważną kwestią (chyba że ktoś lubi chomikować wszystkie swoje książki). Zazwyczaj ten rodzaj urządzeń ma pojemność 4 GB, co pozwala nam trzymać kilkanaście tysięcy książek naraz. Nikt nie czyta takiej ilości na raz, więc większa pojemność wydaje się zbędna.

Dodatkowe funkcje z pewnością spodobają się miłośnikom gadżetów. Na przykład w Kindle mamy do dyspozycji Word Wise, co pozwala zrozumieć trudniejsze słowa. Aplikacja jest w języku angielskim, więc przyda się do nauki języka. Inny czytnik, Onyx Ebook, ma algorytm pozwalający szacować czas do skończenia książki. Z kolei na czytniku Pocketbook możemy nie tylko czytać, ale również pograć w szachy lub pasjanse.

Podsumowując, czytników jest naprawdę sporo. Osoby poszukujące rozbudowanych funkcji z pewnością znajdą coś dla siebie, z kolei czytelnikom poszukującym prostego urządzenia polecałabym Kindle lub Lark FreeBook.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy