Lekcje geografii nie należą do ulubionych uczniów. Często oceniane są jako bardzo nudne, a przecież wiedza o nauce przyrodniczej i społecznej jest bardzo ważna. Dlatego w dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam 5 pomysłów jak zainteresować uczniów tym przedmiotem. Już teraz zdradzimy Wam, że bardzo przydane będą pomoce edukacyjne, jakie możecie znaleźć na stronie nowaera.pl.
Opowiadaj ciekawie, a nie mozolnie
Wiadomo niektóre działy geografii są ciekawsze, inne niestety mniej i wymagają od dzieci uczenia się na pamięć. Jednak każdy można przedstawić je tak, aby zainteresować ucznia. Na samym początku bardzo dużą rolę odgrywa oczywiście nauczyciel, który powinien opowiadać ciekawie. Dodatkowo może wplatać w dany temat ciekawe opowieści czy też ciekawostki geograficzne. Lekcja absolutnie nie może oznaczać tylko dyktowania, wszak taki sposób przedstawiania materiału absolutnie nie jest ciekawy dla dzieci, a jednocześnie mogą nic nie wynosić z danej lekcji.
Lekcja nie tylko przy mapie
Czego uczniowie najbardziej nie lubią podczas lekcji geografii? Oczywiście stania przy mapie i pokazywania, gdzie znajduje się dana góra czy miasto. Rzeczywiście nie jest to nad wyraz ciekawe, ale takie „zło konieczne” jednocześnie jest wymagane w programie nauczania. Jednak do takiej lekcji można się przygotować tak, aby była ona ciekawsza. Wystarczy tylko pamiętać o jednej nadrzędnej zasadzie, a mianowicie, że 45 minut pokazywania na mapie znudzi nawet najbardziej wytrwałego ucznia. Zatem co 15 minut można zrobić mały przerywnik i opowiedzieć im kolejną ciekawostkę o danym regionie czy kulturze mieszkańców, co oczywiście zainteresuje uczniów. W ten sposób też łatwiej będzie im zapamiętać daną partię materiału.
Pozwól obejrzeć czasami jakiś film przyrodniczy
Lekcje geografii mogą być dodatkowo urozmaicone poprzez oglądanie przez całą klasę filmów przyrodniczych. Oczywiście nie można tego robić za często, ale raz na jakiś czas absolutnie nie zaszkodzi. Koniecznie należy wybierać takie tematy, które pokrywają się z daną partią materiału. Mogą to być filmy dotyczące fauny i flory, ale i danych regionów świata, o których dzieci właśnie się uczą. Ciekawym wyborem jest także tworzenie wspólnych gier edukacyjnych, coś na wzór „Monopoly”. W ten sposób dzieci łatwiej będą uczyć się stolic danych krajów. Taka zabawa może być połączona z pokazywanie na mapie, gdzie dane miasto leży. Uczniom takie lekcje dadzą dużo frajdy, a jednocześnie wyniosą z nich naprawdę sporą dawkę wiedzy.
Korzystanie z materiałów motywujących do nauki
Warto, aby nauczyciele dodatkowo korzystali z ciekawych materiałów, które motywują uczniów do nauki. Tutaj warto wybrać takie, które zostały przygotowane przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Aby mieć do nich dostęp wystarczy tylko zalogować się na stronie www.nowaera.pl. Wszystkie zgodne są wymaganiami nakładanymi przez MEN. Do wyboru jest naprawdę wiele ciekawych materiałów np. multibooki, filmy, nagrania, prezentacje PowerPoint, a także aplikacje i gry edukacyjne, które jednocześnie w znaczący sposób skupiają uwagę ucznia oraz motywują go do zdobywania wiedzy.
Nauka w grupie
Słynne „burze mózgów” czy też debaty pozwalają na lepsze przyswojenie materiału i danych zagadnień, a jednocześnie uczą także radzenia sobie ze stresem. Zatem warto na lekcjach geografii urządzać także debaty oraz właśnie „burze mózgów”. Uczniowie mogą podzielić się na kilka grup, a następnie przestawiać dane zagadnienie zgodnie z wysnutą wcześniej tezą. Z kolei kolejny zespół ma za zadanie odnieść się do tej tezy, ale i przytoczyć kolejne argumenty, niejako zaprzeczające jej. To rywalizacja, nauka zabawa – czyli wszystko co lubią uczniowie. Dodatkowo można zorganizować teleturniej, gdzie uczniowie będą mogli się wykazać wiedzą i znajomością danego działu.
Geografia jest bardzo ważnym przedmiotem. Jednak często uczniowie nie chcą się go uczyć. Warto więc wprowadzić takie rozwiązania, które zachęcą ich do nauki, a jednocześnie pokażą, jak ważny jest do przedmiot. Zatem warto urozmaicać lekcje, wszak uczniowie mają wtedy większy zapał do nauki i lepiej zapamiętują dane partie materiału.