Francuski baśniopisarz Charles Perrault spisał bajki oparte na motywach ludowych. Dzięki temu do dziś możemy cieszyć się takimi utworami, jak „Czerwony Kapturek”, „Śpiąca królewna”, „Kopciuszek”, „Kot w butach”, „Tomcio Paluch” czy „Sinobrody”. C. Perrault żył w latach 1628-1703 w Paryżu, był współtwórcą Akademii Nauk oraz Akademii Plastycznej. Bajki Perraulta są znane na całym świecie, choć występują w wielu wersjach i modyfikacjach.
Najważniejsze informacje o „Bajkach” Charles Perraulta
Śpiąca Królewna – Bajka ta opowiada o królewnie na którą zła czarownica rzuciła urok. Dziewczyna w dniu 16.urodzin miała ukłuć się wrzecionem i umrzeć. Na szczęście jedna z siedmiu wróżek złagodziła tą klątwę, jednak królewna zapadła w głęboki sen i mógł obudzić ją tylko pocałunek przystojnego księcia. Charles Perrault napisał tą baśń podczas pobytu w zamku Ussé nad Loarą i to miejsce stało się miejscem akcji dla baśni.
Czerwony Kapturek – to baśń spisana przez Perrauta w 1697 roku. Historia o Czerwonym Kapturku była też znana we Włoszech, Niemczech oraz Bułgarii. Historia opowiada o dziewczynce, która ma zanieść jedzenie do babci. Po drodze spotyka wilka, który wypytuje ją o domek babci. Wilk znika i stara się wyprzedzić Czerwonego Kapturka, zjawia się u babci, zjada ją i przebiera się za babcię. Kiedy dziewczynka zjawia się u babci, wtedy i wilk ją zjada. Na szczęście myśliwy zabija wilka i ratuje zarówno Kapturka, jak i babcię. Morałem bajki jest to, by nie dać się zwieść słowom obcych ludzi, gdyż nie wiadomo jakie mają intencje.
Kopciuszek – Jest to znana historia dziewczyny, która wykorzystywana jest do roli służącej. Kiedy wyprawiany jest bal u księcia, macocha i złe, przyrodnie siostry jadą tam. Na szczęście u Kopciuszka zjawia się dobra wróżka, która czarami sprawia dziewczynie karocę i piękne ubranie. Kopciuszek na balu gubi pantofelek, dzięki któremu zostaje później odnaleziony przez Księcia.
Kot w butach – Stary młynarz miał trzech synów, wobec których podzielił swój majątek. Najmłodszy dostał jedynie kota, jak się jednak okazało kot mówił ludzkim głosem i obiecuje pomóc mu się wzbogacić. Kot w butach udaje się na polowanie i łupy zabiera na dwór królewskiego. Daje go w imieniu swojego właściciela, jednak przedstawia go jako Markiza de Karabasza. Kiedy król z księżniczką podróżują karocą, Kot namawia Młynarczyka żeby wykąpał się w rzeki. Następnie zwraca uwagę króla, że Markiz został obrabowany podczas kąpieli w rzece. Król bierze „Markiza” do karocy i wspólnie odjeżdżają. Tymczasem kot dociera na ziemie rządzone przez ogra. Kot obiecuje chłopom w pozbyciu się potwora, pod warunkiem, że powiedzą że Markiz de Karabasz jest właścicielem tych ziem. W zamku Kot spotyka ogra, który chwalony przez Kota, pokazuje mu swoje sztuczki. Kiedy w trakcie jednej z nich zamienia się w mysz, Kot szybko go zjada. Orszak królewski wraz z Młynarczykiem przybywa do zamku, wtedy Kot wita swojego właściciela jako Pana na zamku. Król zachwycony bogactwem „Markiza”, wydaje córkę za niego.
Tomcio Paluch – Chłopiec jest najmłodszym synem drwala. Kiedy rodzice porzucają go i jego braci, on wykazując się sprytem trafia do domu. Następnie rodzeństwo zostaje podrzucone do chaty olbrzyma-ludożercy. W nocy Tomcio zabiera korony córkom olbrzyma i zakłada je swoim braciom. Kiedy bracia uciekają, olbrzym goni ich a następnie przez pomyłkę zjada swoje córki. Następnie rusza w pościg za Tomciem w siedmiomilowych butach, jednak chłopiec zdoła mu ukraść buty i wyłudzić od jego żony złoto. Z bogactwami i z braćmi wraca do domu.