Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Dzieci pana astronoma – krótkie streszczenie lektury

„Dzieci pana astronoma” to opowieść o parze bliźniaków, Teleskopki i Teleskopka.  Ta zabawna, wierszowana bajka została wydana w 1971 roku. Dzięki niej dzieci mogą dowiedzieć się o Mikołaju Koperniku, układzie słonecznym czy Słońcu i Księżycu.

Streszczenie lektury „Dzieci pana astronoma”

Ojciec rodziny, pan Astronom, mieszkał z dziećmi przy ulicy Astronomów. Całe dnie obserwował gwiazdy i opowiadał o tym swoim dzieciom, Teleskopkowi i Teleskopce. Dzieci psociły w domu oraz sąsiadom np. puszczając zajączki z lusterek do ich okien. Na spacerze tata Astronom wziął dzieci na lody i opowiadał im o słońcu, które jest ogromną kulą utworzoną z gazów. Dzieci postanowiły napisać list do Słońca, w którym prosiłyby je o  światło i ciepło przez cały rok, a następnie wysłali list balonem.

Tata opowiedział dzieciom o planetach, które krążą wokół słońca, a więc o Ziemi, Marsie, Jowiszu, Merkurym, Plutonie, Wenus, Saturnie, Uranie i Neptunie. Teleskopek i Teleskopka chciały bawić się w planety z  innymi dziećmi, jednak kiedy miały położyć się na ziemi, wtedy oburzyli się i zaczęła się bójka. Pan Astronom zauważył, że na ulicy mógłby powstać pomnik Kopernika. Dzieci postanowiły więc same zbudować taki pomnik, ze skrzynki stworzyły podium a Teleskopek przebrał się za słynnego naukowca.lektura dzieci pana astronoma

Kiedy dzieci nie mogły zasnąć, tata Astronom opowiedział im o Księżycu, którey okrąża ziemię przez jeden miesiąc. Powiedział im też o tym, że inne planety również mają księżyce, np. Jowisz ma ich aż dwanaście. Innego razu dzieci mogły dowiedzieć się o gwiazdach, gwiazdozbiorach oraz znakach zodiaku. Rodzice obiecali też dzieciom na prezent urodzinowy własne zoo, kiedy jednak okazało się że nie mają aż tyle pieniędzy, dzieci poprosiły o skonstruowanie specjalnego pojazdu, by odwiedzić zoo na niebie.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy