Hans Christian Andersen to jeden z najbardziej znanych twórców baśni i bajek. Pisarz urodził się w 1805 r. w Odense, w biednej rodzinie szewca i praczki. Jego ojciec wkrótce zmarł, natomiast matka powtórnie się ożeniła. Andersen postanowił wyjechać do Kopenhagi, gdzie planował rozwinąć swoją karierę aktorską. Początkowo pisał sztuki teatralne a baśnie traktował jako poboczną część swojej twórczości. Jednak sukces pierwszego zbioru zachęcił go do tworzenia kolejnych baśni.
Opracowanie lektury „Dziecię elfów” Andersena – najważniejsze informacje
– Inne tytuły to „Calineczka”, „Calinka”, „Calóweczka”, „Paluszka” czy „Odrobinka”.
– Baśń wydana została w 1835 r. w drugim tomie zbioru „Baśnie dla dzieci”.
– W przekładzie polskim ukazała się w 1899 i 1908 r.
– Andersen zakładał, że jego baśnie są głównie tworzone dla dorosłych, w których tkwi głębszy sens.
– Na podstawie utworu powstało wiele filmów animowanych m.in. z 1975, 1994 oraz 2000 r.
Streszczenie baśni „Dziecię elfów”
1. Pewna kobieta bardzo pragnęła mieć dziecko, postanowiła kupić od czarownicy zaczarowane ziarnko, z którego wyrósł kwiat. W kwiatku była mała dziewczynka, którą nazwano Calineczką. Kobieta bardzo dbała o swoją maleńką dziewczynkę.
2. Pewnej nocy do domu zakradła się ropucha i porwała Calineczkę, by wydać ją za swego syna. Na szczęście rybki uratowały Calineczkę. Dziewczynka płynęła po wodzie na listku, z którego wziął ją chrabąszcz.
3. Chrabąszczowi jednak nie odpowiadało to, że Calineczka miała jedynie dwie nogi. Położył ją na polnym kwiatku, jednak dziewczynka tam marzła.
4. Polna myszka postanowiła zaopiekować się Calineczką i przygarnąć do siebie. W tym czasie Calineczka opiekowała się chorą jaskółką, kiedy ptak wyzdrowiał, odleciał w swoją stronę.
5. Mysz pewnego razu oznajmiła Calineczce, że zostanie żona kreta. Jednak dziewczynka nie była zadowolona, gdyż bała się spędzić całe życie pod ziemią.
6. Na szczęście przyleciała jaskółka i zabrała ją na łąkę pełną kwiatów, tam spotkały króla elfów. Para pokochała się i wkrótce wzięła ślub.