Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Krótkie streszczenie lektury „Kłamczucha” M. Musierowicz

Książki wchodzące w skład cyklu powieściowego Jeżycjada, autorstwa Małgorzaty Musierowicz, są jednymi z najpopularniejszych powieści młodzieżowych w Polsce. Seria składa się z 19 tomów, pierwszy został wydany w 1977 roku, natomiast najnowszy w 2012 roku. Powieść „Kłamczucha” jest drugim tomem w serii i została wydana w 1979 roku. 

Streszczenie powieści

1. Akcja powieści rozpoczyna się w Łebie. Aniela Kowalik podczas spaceru napotyka na Pawła, przystojnego chłopaka, który jest tutaj na wakacjach a mieszka w Poznaniu. Aniela decyduje, że pójdzie do liceum do Poznania. Jednak ojciec jej na to nie pozwalał.streszczenie lektury kłamczucha

2. Aniela próbowała spotkać się z Pawłem i uciec przez otwór wentylacyjny. Jednak utknęła w nim i do spotkania nie doszło, a Paweł wyjechał do Poznania.

3. Zakochani pisali listy do siebie, Aniela zaczytywała się w nich i obdarzała chłopaka coraz głębszym uczuciem. Nie wiedziała, że dla Pawła jest jedynie jedną z adoratorek i nawet jeden z listów do niej był skopiowany z listu miłosnego od Danusi, jednej z jego adoratorek.

4. W końcu ojciec Anieli pozwolił dziewczynie wyjechać do Poznania. Dziewczyna wybrała się do wujostwa, ubrała się skromnie i skłamała, że brakuje jej pieniędzy. Dzięki temu wujkowie przygarnęli ją w swe skromne progi.

5. Aniela rozpoczęła naukę w liceum poligraficzno-księgarskim, jednak tak naprawdę chciała zostać aktorką. Zadzwoniła też do Pawła, jednak się nie przedstawiła i chłopak wziął ją za Danusię. Dziewczyna odkryła jego zdradę i załamana zakończyła rozmowę.

6. Aniela chciała jednak mieć własny kąt. Wujkowie zwrócili się do ciotki Lili, która była właścicielką kamienicy, z pytaniem czy nie wynajęłaby pokoju dziewczynie. Ciotka mówiła, że ma już wszystkie mieszkania zajęte, jednak Aniela postanowiła ją osobiście przekonać. Udała się do ciotki Lili i widząc, że krewna lubi malować, zaczęła kłamać o swojej pasji do malarstwa. Kłamstwo wyszło na jaw, jednak ciotka postanowiła wynająć dziewczynie pokój za 500 zł miesięcznie.

7. W tym czasie ciotka, Tosia Memertowa, popadła w kłopoty. Jej dzieci nie dostały pieniędzy na gumę z kaczorem Donaldem, postanowiły więc same zarobić na słodycze. Na podwórku wypożyczały swoje zabawki za pieniądze, niestety później dorośli przychodzili do Tosi odzyskać pieniądze. Jedną z tych osób była szefowa Tosi, która zrobiła jej awanturę i zagroziła wyrzuceniem z pracy.

8. Aniela postanowiła pomóc cioci, przebrała się za opiekunkę Franciszkę Wyrobek i udała się z dziećmi do szefowej Tosi. Dziewczyna wzięła całą winę na siebie za zachowanie Memerciątek. Pani Nowicka uspokoiła się i zaproponowała Anieli pracę. Dziewczyna odkryła, że szefowa Tosi jest matką jej ukochanego Pawełka, postanowiła więc przyjąć pracę by być blisko niego.

9. Anieli nie podobały się obowiązki, w dodatku Paweł nawet nie rozpoznał dziewczyny. Wkrótce jednak wszystkie kłamstwa Anieli wyszły na jaw, dostała przez to nauczkę  i stwierdziła, że nie opłaca jej się takie postępowanie. Z sukcesem wystąpiła w przedstawieniu i w ten sposób odkryła swoją pasję do teatru.

Bohaterowie książki „Kłamczucha”

Aniela Kowalik – mieszka w Łebie, jednak za ukochanym przyjeżdża do Poznania i rozpoczyna naukę w liceum poligraficzno-księgarskim. Tak naprawdę pasjonuje ją teatr i aktorstwo, w końcu udaje jej się z sukcesem wystąpić w przedstawieniu. Jest energiczną, inteligentną i oczytaną osobą. Jednak z powodu skłonności do dramatyzowania oraz kłamania czasami pakuje się w kłopoty. Nosi okulary, jednak często je zdejmuje, gdyż uważa, że traci wtedy na urodzie. Przez to też przytrafiają jej się różne omyłki i wypadki.

Józef Kowalik – ojciec Anieli, stara się wychowywać ją surowo. W końcu godzi się na opuszczenie przez córkę rodzinnej Łeby i wyjazd do Poznania.

Mamert Kowalik – wujek Anieli, kuzyn Józefa. Mieszka w Poznaniu i jej chirurgiem. Wraz z żoną Tosią ma dwójkę dzieci, Romkę i Tomka.

Tosia Kowalik – pianistka, żona Mamerta i mama Romka i Tomka.

Romka i Tomek Kowalikowie – dzieci Tosi i Mamerta, zwane Mamerciątkami. Uwielbiają psoty i często mają niebanalne pomysły. One nadają Anieli przezwisko „Kłamczucha” za to, że kłamała w ich sprawie.

Lila – ciocia Tosi kowalik, emerytowana nauczycielka, pasjonatka malarstwa i literatury, sama hobbystycznie maluje, nieco ekscentryczna z zachowania.

Paweł Nowacki – przystojny i rozpieszczony syn wicedyrektorki, pani Nowackiej. Wysoki blondyn, który ma mnóstwo adoratorek, jednak bawi się nimi i nie przejmuje się ich uczuciami. Aniela poznaje go w Łebie i przyjeżdża za nim do Poznania. Ten jednak szybko zapomina o dziewczynie i nawet nie poznaje jej, gdy pracuje u niego w domu.

Danusia – jedna z adoratorek Pawła. Nieco egzaltowana dziewczyna, która ma zainteresowania artystyczne. Jest ona główną bohaterką poprzedniego tomu Jeżycjady, „Szósta klepka”.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy