Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Krótkie streszczenie lektury Melchiora Wańkowicza „Ziele na kraterze”

Melchior Wańkowicz napisał swoją powieść „Ziele na kraterze” w 1951, natomiast wydana została ona w 1957 roku. Książka jest wspomnieniami rodzinnymi autora,
streszczenie lektury ziele na kraterze opowiada o jego rodzinie, dwóch córkach: Krystynie i Marcie. Ramy powieści wyznaczają daty narodzin córki Krysi w 1919 i jej śmierci w 1945. W tym czasie akcja powieści rozgrywa się w domu, w Warszawie na Żoliborzu oraz podczas podróży rodzinnych do Bezka, Litwy, Rumunii, Cypru, Prus Wschodnich, Francji czy Polski południowej. 

Powieść przedstawia szczęśliwe życie rodzinne, pełne zabawnych i wzruszających momentów. Ojciec stara się przekazać córkom piękno i pasję życia, dlatego porównuje ich wzrastanie do hodowania młodych roślinek na wulkanie. Małżeństwo Wańkowiczów doświadczyło powstania, I wojny światowej i walki o niepodległość, dlatego ma nadzieję że ich dzieci nie będą musiały doświadczać okropieństw wojny. Niestety nadchodzi II wojna światowa, która przynosi tragedie rodzinne i doświadcza bohaterów powieści. Mimo tych wydarzeń, powieść ma wymiar optymistyczny i przekazuje myśl, że dzięki rodzinie można przetrwać najbardziej traumatyczne wydarzenia.

Streszczenie wydarzeń w książce „Ziele na kraterze”

1. Zofia Wańkowicz dowiaduje się o śmierci swoich dwóch braci. Wkrótce potem na świat przychodzi Krysia Wańkowicz w 1919 roku, jest ona słabym dzieckiem i rodzice walczą o jej życie. Jej młodsza siostra, Marta nazywana Tili, rodzi się w majątku Prochy. Pisarz opowiada o dorastaniu córek od najmłodszych lat, zabawach z kuzynostwem, dziećmi brata pisarza Tola Wańkowicza:  Jury, Hani, Romki i Irenki.

2. Rodzina wraca do Warszawy z powodu kłopotów finansowych. Ojciec postanawia zarabiać, pisząc slogany reklamowe. Mimo skromnego życia, rodzina żyje szczęśliwie, Krysia i Marta bawią się w lokomotywę, śpiewają piosenki i słuchają książek czytanych im przez ojca. Krysia jest osobą opanowaną, ciekawską i upartą, natomiast Marta jest beztroskim i wesołym dzieckiem, który lubi psoty.

3. Dziewczynki wakacje spędzają w Bezku na Chełmszczyźnie, u przyszywanej cioci Marii Lechnickiej. Krysia i Marta mają tam mnóstwo zajęć: pływają, wdrapują się po drzewach oraz jeżdżą konno. Kolejne wakacje spędzają w Jodańce, która jest litewskim majątkiem rodziny Wańkowiczów, gdzie mieszka ich ciotka Regina.

4. Po wakacjach rodzina przeprowadza się do domu na Żoliborzu. Razem z nimi zamieszkuje kucharka zwana „Wężem” oraz pies Gaweł i kotki Malwinki. Dziewczynki dostają swój pokój i dokładnie poznają okolice nowego domu. Rodzina nazywa nowe mieszkanie „Domeczkiem” i spędza tu szczęśliwe chwile.

5. Rodzice nieco różnią się podejściem do wychowania córek, mama przypomina córkom o wszelkich normach zachowania, czyli co jest konieczne i dozwolone, by być uznanym za dobrze wychowane. Z kolei ojciec zaraża córki pasjami: literaturą, geografią, sportem, jak również buduje w nich poczucie humoru i czerpanie radości z życia.

6. Dziewczynki, jak i cała rodzina, uwielbiają spływy kajakowe. Rodzina udaje się m.in. do Prus Wschodnich na wakacje. Z podróży tej Marta pisze cykl felietonów, które zostają opublikowane w „Płomyku”.

7. Rodzina dokonuje zakupu samochodu – Forda, którego nazywają „Kacperkiem”. Nowym pojazdem ruszają na wycieczkę po południu Polski, podczas której zwiedzają Częstochowę, Katowice i Zakopane.

8. Dziewczynki uczestniczą w życiu szkolnym oraz rozpoczynają etap bali, wtedy w domu Wańkowiczów zaczynają się odbywać wieczorki taneczne. Ojciec stara się je wprowadzać córki w świat dorosłych, by spróbowały alkoholu i zabaw tanecznych i oswoiły się z niebezpiecznymi, aczkolwiek nieuniknionymi elementami życia dorosłych.

9. Marta przystępuje do matury, jednak przed egzaminem zostaje nagle wyrzucona ze szkoły. Powodem jest udział w tajnej organizacji. Dziewczyna rozmawia z dyrekcją i dostaje pozwolenie na przystąpienie do matury. Marta zdaje egzamin i dumni rodzice postanawiają nagrodzić córki.

10. Marta i Krysia w nagrodę mają zorganizowaną wycieczkę rowerową po Belgii i Francji. Opiekować ma się nimi matka, która będzie dojeżdżać do ich postojów. Ostateczny kres wycieczki rowerowej jest w Monte Carlo, tam dziewczynki spotykają się z matką i ruszają pociągiem do Szwajcarii, Fryburgu. We Fryburgu Marta będzie uczęszczała do szkoły.

11. Nadciąga wojna, która zastaje członków rodziny w różnych miejscach. Marta przyjeżdża na kilka dni do Polski, następnie Melchior Wańkowicz wyjeżdża do Rumunii a jego żona na Przysposobienie Wojskowe Kobiet do Lwowa. Ojciec żegna się z Krysią w Święcicach i na emigracji pisze broszury i artykuły o kampanii wrześniowej. Rodzice decydują się na wysłanie Marty do rodziny jej amerykańskiej przyjaciółki Betty. Marta żegna się z ojcem w Rzymie i wyjeżdża.

12. W Polsce zostaje Krysia z matką, wynajmują część domu oraz zakładają ogródek warzywny. Niemcy konfiskują broszury Melchiora Wańkowicza, jednak przyjaciołom udaje się wcześniej wynieść część nakładu.

13. Melchior Wańkowicz z innymi, polskimi uchodźcami z Rumunii zostaje przewieziony na Cypr. Tam ojciec dowiaduje się z listów od Krysi o coraz trudniejszej sytuacji w Warszawie. Tymczasem Marta spędza czas w Filadelfii, gdzie rodzice Betty umożliwili jej naukę w college’u. Pilna studentka uczy się i nawiązuje współpracę z miejscowymi czasopismami.

14. Krysia zdobywa dyplom szofera w Warszawie i pomaga finansowo matce. W tym czasie Melchior Wańkowicz jest korespondentem wojennym i uczestniczy w bitwie pod Monte Cassino.

15. W Warszawie w domu na Żoliborzu schronienie znajdują żołnierze, spiskowcy i uciekinierze. Odbywają się tam również tajne komplety i konspiracyjny kurs oficerski. Krysia przygotowuje się do walki w podziemiu i zostaje przyjęta do szturmówki.

16. Tydzień przed rozpoczęciem powstania, w domu świętowane są imieniny Krysi. Na wieczorku tanecznym pojawiają się przyjaciele, znajomi, członkowie przyszłego batalionu „Parasol” i przyszli towarzysze broni.

17. Po wybuchu powstania, Krysia walczy na Woli, gdzie ginie szóstego dnia powstania. Wkrótce potem dom na Żoliborzu zostaje zbombardowany a matka dowiaduje się o losie córki. Zofia Wańkowicz postanawia uciekać z Warszawy, z mężem spotykają się dopiero w 1945 roku. Otrzymują listy od Marty, że urodziła jej się córka, która otrzymała imię Anna Krystyna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.