Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Książka o rudowłosej dziewczynce

Postać jest dobrze znana nie tylko czytelnikom, ale zapisała się już w kanonie lektur i najważniejszych postaci literackich. Książka „Ania z Zielonego Wzgórze” napisana przez Lucy Maud Montgomery zdobyła uznanie na całym świecie. Przedstawiamy krótkie streszczenie tej lektury szkolnej.

Literatura MontgomeryUrzekający świat Avonley

„Ania z Zielonego Wzgórza” to opowieść o rudowłosej dziewczynce, która zostaje zaadaptowana przez rodzeństwo. Rzecz dzieje się na Wyspie Księcia Edwarda w XIX wieku, czyli tam gdzie żyła L.M. Montgomery. Autorka stworzyła postać, która jest ciekawa, rezolutna i bystra, lecz roztrzepana i mająca tendencje do wpadania w tarapaty. Jednak szybko zdobywa przychylność i przyjaciół. Urzekająca dziewczyna musi poradzić sobie z szkolnym życiem, obowiązkami domowymi i swą wybujałą wyobraźnią. Autorka napisała książkę o dziewczynie,którą czytają i zachwycają się kolejne pokolenia czytelników. Książka jest napisana lekkim i zabawnym językiem, dzięki czemu bardzo dobrze się ją czyta.

Warto wspomnieć także o czarodziejskim świecie, który zaprezentowała autorka w swojej literaturze. Niemal idylliczne życie w Avonley sprawia, że każdy marzy o tym, by się tam znaleźć. Oprócz tego dzieła literackiego powstała cała seria o losach Ani i jej rodziny. Ponoć L.M.Montgomery miała pod koniec życia dość Ani, choć nie poznać tego w jej literaturze.

Fabuła lektury „Ania z Zielonego Wzgórza”

Książka ta zaczyna się w momencie, kiedy Maryla i Mateusz (rodzeństwo) postanawiają wziąć pod opiekę chłopca do pomocy w gospodarstwie. Przez pomyłkę przysyłają dziewczynkę Anię, która jest straszną gadułą i cały czas opowiada historie zmyślone i te prawdziwe. Mimo początkowych wątpliwości Maryla postanawia jednak zabrać dziewczynkę, choć jest to wbrew jej planu. Ania to sierota, której rodzice zmarli. Przez całe swoje życie tułała się po wielu rodzinach, które wykorzystywały ją jako pomoc do sprzątania i opieki nad dzieckiem. Niekochana i niechciana, zaczęła sobie wyobrażać lepszy świat, pełen magii i cudownych stworzeń. Kiedy Ania przybywa na Zielone Wzgórze, zaczyna w końcu mieć prawdziwy dom. Maryla i Mateusz szybko pokochają tą istotę, która wprowadziła w ich dom mnóstwo radości, śmiechu i dziecinnych marzeń. Ania poznaje w szkole Dianę, z którą szybko się zaprzyjaźnia. Ania wymyka się surowemu, protestanckiemu duchowi zachowania, przez co czasami obrywa po uszach. Jednak jej entuzjazm, wesołość i wyobraźnia powoduje, że szybko zyskuje sobie przyjaciół wśród dzieci i dorosłych. W książce pokazane są perypetie dziewczynki, która bawi się, uczy i żyje marzeniami. Problemem Ani jest to, że wyobraźnia czasami ją ponosi i swoje marzenia i wizje chciałaby przenieść do rzeczywistego świata. Z tego powodu czasami wpada w tarapaty, czasem jednak zdobywa przedmiot pożądania i nieraz zostaje nim mocno rozczarowana.Pokrótce można tak streścić lekturę szkolną, która pełna jest przygód niech zwichrowanej dziewczynki z Zielonego wzgórza.

Do najważniejszych postaci należy :

-Maryla i Mateusz, rodzeństwo mieszkające na Zielonym Wzgórzu. Oboje nie zdecydowali się na założenie rodziny, więc wspólnie prowadzą rodzinne gospodarstwo.

-Diana, przyjaciółka Ani. Dziewczynka w wieku Ani, bardzo grzeczna, ułożona i spokojna. Z Anią obie chciałyby być damami, tylko Dianie może nawet się to udaje, podczas gdy Ania jest bardziej typem urwisa.

-Gilbert, syn lekarza, kolega Ani i Diany ze szkoły. Gilbert jest chłopcem, który dokucza Ani z powodu jej rudych włosów. Mimo przeprosin, ta nigdy mu nie wybacza przezwania jej „marchewką”, kiedy to rozbiła na jego głowie tabliczkę. Z czasem jednak Gilbert i Ania się godzą, a w następnych tomach z ich przyjaźni powstaje coś więcej.

Książka z „dużym zapleczem”

Losy Ani zostały zebrane w kilku dziełach literackich, które zyskały również sporą popularność. L.M.Montgomery oprócz serii o Ani opisała też przygody innych mieszkańców Avonley. Sama książka „Ania z zielonego wzgórza” została wielokrotnie sfilmowana, wystawiona na deskach teatru. Czekamy jeszcze na grę komputerową z Anią w roli głównej 🙂

Autorem wpisu jest

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy