„Kwiatki świętego Franciszka” są zbiorem krótkich opowiadań o życiu św. Franciszka i jego towarzyszach. Opowiadania te powstały około XIII wieku w języku łacińskim. Autorem prawdopodobnie jest franciszkanin Ugolino z Montegiorgio. Utwory te mają charakter dydaktyczny, wskazują człowiekowi właściwe postępowanie i nakłaniają do zwrócenia się ku zasadom wiary.
Streszczenie lektury
1. Św. Franciszek chwali wszelkie stworzenie w czasie, kiedy leży chory u św. Damiana. Mówi on, że moc boska objawia się w przyrodzie i wszelkim stworzeniu, gdyż wszystko jest stworzone przez Boga. Święty Franciszek wraz ze swoimi towarzyszami żyli na wzór Chrystusa – służąc innym, wyzbywając się bogactwa, żyjąc w ubóstwie i pokorze.
2. Utwór opowiada o tym, jak brat Bernard z Asyżu oraz Sylwester przyłączają się do franciszkanów. Brat Bernard pochodził z bogatej rodziny, zaprosił Franciszka na kolację i nocleg i wtedy się nawrócił. Bernard wraz z Franciszkiem udali się do biskupa i tam trzy razy otwarto Pismo Święte na wskazówkach naśladowania Chrystusa, co uznano za znak. Bernard rozdawał swój majątek ubogim, widząc to Sylwester, który sprzedawał braciom kamienie na budowę świątyni, zażądał wyższej zapłaty. Franciszkanie dali mu pieniądze, jednak Sylwester zrozumiał swoja chciwość, poczuł powołanie i wstąpił do zakonu.
3. Święty Franciszek oślepł i szukał Bernarda, który w tym czasie się modlił w lesie. Franciszek pogniewał się, że ten nie odpowiada, jednak Bóg go upomniał za to. W ramach pokuty Franciszek kazał stąpać po nim, zwłaszcza po szyi i ustach. Bernard spełnił jego prośbę, ale sam również chciał odbyć pokutę za pychę.
4. Anioł zjawia się domu braci pod postacią młodzieńca, tam jednak Eliasz mu niechętnie odpowiada. Kiedy Franciszek wraca do domu, gani Eliasza za lenistwo i pychę i wtedy anioł ukazuje się Franciszkowi i Bernardowi.
5. Bernard znany był z tego, że rozumiał Pismo i dobrze je wykładał. Założył on również klasztor w Bolonii. Z tych powodów Franciszek mianuje swoim zastępcą brata Bernarda.
6. Święty Franciszek spędza czterdzieści dni i nocy na samotnej modlitwie na wyspie jeziornej koło Perugii.
7. Święty Franciszek uczy brata Leona jak ganić za grzechy. Jest to niezwykły obraz nauczyciela i ucznia, którzy są pokorni wobec Boga.
8. W utworze mowa o tym, że prawdy Boże ujawnione są najprostszy sposób, by trafiły do ludzi prostych i pokornych sercem, którzy są wierni Bogu.
9. Łaska boża może spłynąć na człowieka w każdym momencie. Franciszek zapowiada Klarze, że ta będzie przeniesiona do innego zakonu, co przyjmuje ona z pokorą.
10. Franciszek głosi Słowo Boże ptakom i innym zwierzętom, które będą przekazywać dalej chwałę Bożą. Dzięki temu jak najwięcej dusz może usłyszeć o Bogu.
11. Święty Franciszek miał widzenia, podczas których objawiał mu się Chrystus, Matka Boża oraz inni święci. Franciszek zwołuje kapitułę (zjazd przełożonych i delegatów z prowincji). Franciszek pouczał, jak mają żyć w pokorze i modlitwie. Uczył też, że są oni armią Bożą, która ma walczyć siłą serca.
12. Tłumy nawiedzające schorowanego Franciszka zniszczyły winnice księdza, święty obiecał jednak, że krzewy winogron odżyją i zostaje pomnożony ich plon.
13. Wilk z Gubbio zabijał ludzi oraz owce. Wszyscy bali się zwierzęcia i nikt nie wychodził poza bramy. Franciszek postanowił udać się do wilka, kiedy stanął przed bestią, ta spokorniała i zawarła z ludźmi pokój. Franciszek powiedział ludziom, że mają dokarmiać zwierzę i również się nawrócić.
14. Święty Franciszek nawracał również stworzenia małe i bezbronne. Pewnego dnia spotkał po drodze młodzieńca, który niósł na targ turkawki w klatce. Franciszek poprosił jego o nie, po czym je wypuścił, dał gniazda i nawrócił, natomiast młodzieniec wstąpił do zakonu i tam dożył świętości.
15. Szatan mieszka w człowieku, kiedy ten wpada w gniew, zazdrość, ma chęć zemsty i zawiści do innych. Dlatego kiedy dwaj bracia się pokłócili, Franciszek nakłonił ich do przyznania się i dzięki temu odpędził złe moce z ich duszy.
16. Sułtan z Babilonu pod wpływem kazań Franciszka u Saracenów chce się nawrócić. Jednak nie może przyjąć chrztu, gdyż wtedy służba zabiłaby sułtana i Franciszka. Dopiero po śmierci świętego, sułtan otrzymuje chrzest.
17. Franciszek uzdrowił trędowatego, następnie jego dusza przybyła do niego i podziękowała za zbawienie swoje oraz innych dusz.
18. Utwór opowiada o tym, że nawet zabójcy mogą stac się braćmi i świętymi. Opisywany jest przypadek nawrócenia jednego z nich. Następnie opisywane jest nawrócenie młodzieńca, którym szargały pokusy.
19. Brat Bernard modlił się także w trakcie modlitwy tracił świadomość pod wpływem działania łaski Bożej. Z kolei brat Rufin podczas modlitwy miał widzenia ukrzyżowanego Chrystusa, które okazały się sztuczką diabła. Franciszek pomógł mu i brat nie stracił łaski. Franciszek uznał, że brat Rufin jest jednym z najświętszych za życia.
20. Święty Antoni głosił kazanie do ryb morskich w Rimini, które miało zawstydzić niewiernych mieszkańców. W czasie kazania stał się cud i mieszkańcy zdziwieni reakcją ryb na słowa świętego, nawrócili się.
21. Święty Franciszek udał się na górę Alwerno, gdzie zjawił się Serafin i święty otrzymał stygmaty.
22. Brat Jałowiec rozdawał ubogim wszystko, co mógł, skłonił tyrana Mikołaja by go uwolnił, pomagał potrzebującym, radośnie się umartwiał i nigdy nie zwątpił w wiarę.
23. Brat Idzi był posłańcem, którego Franciszek wysyłał z misjami do różnych miast. Żył on z jałmużny i uważał, że czyny są ważniejsze od słów, dlatego ciężko pracował. Po śmierci brat Idzi pomógł wielu duszom w czyśćcu uzyskać zbawienie.