Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Makbet – krótkie lecz konkretne streszczenie lektury

William Szekspir żył w XVI-wiecznej Anglii i już za życia był uznanym twórcą utworów dramatycznych, Makbet jest jednym z najsłynniejszych dramatów Szekspira. „Makbet” jest dramatem szekspirowskim znanym na całym świecie, a tytułowa postać oraz Lady Makbet doczekali się wielu odniesień w filmie, malarstwie oraz literaturze. Obecnie Makbet jest obowiązkową lekturą w I klasie liceum oraz jego znajomość jest wymagana do matury.

Makbet streszczenie lektury
Opracowanie lektury do matury – czyli najważniejsze wiadomości o Makbecie

-Akcja dramatu rozgrywa się w XI wieku i trwa kilkanaście lat. Głównym wątkiem jest dojście do władzy Makbeta i zabójstwo króla Dunkana.

– Makbet jest wasalem i bliskim krewnym króla Dunkana. Jest przywódcą wojsk królewskich w wojnie szkocko-norweskiej. Razem z żoną mieszkają w zamku w Inverness.

– Morderstwa oraz intrygi tworzone przez Makbeta i Lady Makbet pokazują problem losu (wiedźmy przepowiedziały Makbetowi uzyskanie korony) oraz próby wpłynięcia na niego przez człowieka (Makbet i jego żona, którzy pomagają losowi ziścić się przepowiedni).

– Kolejnym problem jest kara za poniesione zbrodnie. Choć Makbet nie jest ukarany przez swoich przeciwników, to wyrzuty sumienia nie pozwalają mu spokojnie żyć. W końcu nieuchronna kara spotyka Makbeta i jego żonę.

– Obsesja na punkcie władzy oraz dojście do niej po trupach jest kolejnym aspektem „Makbeta”. W szekspirowskich dramatach jest to ważny wątek. Szekspir pokazuje krwawe dojście do władzy przez Makbeta oraz jego równie okrutne rządy. Jest on tym samym przeciwieństwem Dunkana, dla którego sprawowanie władzy jest obowiązkiem wobec społeczeństwa. Dunkan uważany jest za władcę sprawiedliwego, rozsądnego oraz dążącego do pokoju.

– Kolejnym typowym wątkiem dla dramatu szekspirowskiego jest śmierć głównego bohatera. Makbet jest wplątany w konflikt między swoimi czynami a wartościami uniwersalnymi – konflikt ten nawarstwia się z kolejnymi postępkami Makbeta aż w końcu doprowadza go do śmierci.

-Z punktu widzenia literaturoznawczego dramat szekspirowski odwraca się od zasady trzech jedności dramatu antycznego. W utworze można zauważyć sceny epizody, które porozrzucane są w czasie i tworzą ciąg przyczynowo-skutkowy. Poza tym Szekspir zerwał ze wszystkimi założeniami kompozycji dramatu antycznego. „Makbet” jest wielowątkowość, łączenie wątków tragicznych i komicznych, pojawiają się elementy mowy potocznej.

Streszczenie „Makbeta”

Trwa wojna Szkocji z Norwegią. Król Dunkan rządzi Szkocją, jego rycerze – Makbet i Bank walczą dla swojego króla. W tym momencie Makbet jest walecznym rycerzem, patriotą, wiernie służy swojemu królowi. Pewnego razu Makbet i Bank spotykają wiedźmy, które przepowiadają Makbetowi koronę. Makbet skuszony tą przepowiednią zaczyna robić wszystko, by się ona spełniła. Za namową Lady Makbet zabija Dunkana, kiedy ten przebywa w jego zamku. Za morderstwo obwinia służących, następnie synów króla.

Wszyscy, którzy podejrzewają Makbeta o zbrodnię muszą albo uciekać z kraju (synowie królewscy) lub zginąć (Bank, służący, rodzina Makdufa). Lordowie domyślają się jednak prawdy, wojska ruszają na Szkocję. Siward dowodzi wojskami angielskimi a wielu lordów dołącza się do niego. Rozprawiają się oni z osłabionymi wojskami Makbeta. Obłąkana Lady Makbet umiera jeszcze przed bitwą, natomiast sam Makbet umiera z ręki Makdufa na polu bitwy. Przepowiednia wiedźm, które mówiły że Makbet zginie kiedy poruszy się las Birnam i przebije go miecz nienarodzonego z kobiety (Makduf urodził się przez cesarskie cięcie), dopełnia się. Po śmierci Makbeta władza zostaje oddana w ręce syna Dunkana, Malkolma. Ten przepowiada dla swojego kraju powrót sprawiedliwości.

Autorem wpisu jest

One comment

  1. sławek pisze:

    Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzieki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy