Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Najciekawsze lektury w liceum

Lubisz „Lalkę” Bolesława Prusa? A może uwielbiasz romantyzm? Czytasz lektury, ale boisz się, że na koniec zapomnisz podstawowych informacji o bohaterach? Sprawdź portal dla młodzieży z omówieniem najważniejszych lektur w liceum!

Lektury w liceum – fascynująca przygoda

Lektury takie jak „Don Kichot” Miguela de Cervantesa, „Granica” Zofii Nałkowskiej czy „Kartoteka” Tadeusza Różewicza mogą fascynować, zmuszać do bardzo wielu aktualnych refleksji, prowokować do własnych przemyśleń. Często jednak, aby je zrozumieć w pełni, potrzebujesz dodatkowego kontekstu związanego z okolicznościami powstania, programem filozoficznym czy społecznym danego twórcy. Gdzie szukać takich informacji? Niektóre wydania książek uzupełnione są o opracowania, w których nie brakuje ważnych danych i ciekawostek. Jednak nie wszystkie lektury wydawane są z takimi wstępami czy posłowiami. Naturalnie wręcz sięgasz więc do internetu. Spora część opracowań jest jednak bardzo skrótowa, niektóre zawierają błędy. Z czego więc korzystać? Dobrym tropem jest serwis dla młodzieży, na którym znajdziesz m.in. opracowania lektur przygotowane przez sprawdzonych redaktorów. Lektury licealne są tutaj opracowane rzetelnie, teksty zawierają najważniejsze dla ciebie informacje, a także ciekawostki, którymi można pochwalić się na lekcji języka polskiego. Takie dodatkowe wsparcie w przygotowaniu się do omawiania lektury daje szerszy kontekst dla danego dzieła, pozwala je lepiej zrozumieć, opanować kluczowe zagadnienia, powiązać utwór z innymi tekstami.

Dla zapominalskich

Lista lektur w liceum do najkrótszych nie należy. Nie brakuje na niej utworów bardzo obszernych, z rozbudowaną, nieraz skomplikowaną fabułą. Opanowanie wszystkich tych dzieł na maturę wielu osobom sprawia problem. Nie chodzi tutaj tylko o to, czy przeczytałeś tekst, czy nie. Wiele osób, które sumiennie przez cztery lata czytają zadane im teksty, także ma często problem z przypomnieniem sobie imienia lub nazwiska bohatera, nazwy miejscowości, w której rozgrywa się akcja albo poszczególnych scen z całego wielkiego kalejdoskopu wydarzeń (jak choćby w „Lalce” Prusa). Omówienia lektur licealnych zamieszczone w serwisie dla młodzieży mają pomóc w odświeżeniu sobie treści książki, którą czytałeś miesiąc, może rok albo dwa lata temu. W kontekście matury nie bez znaczenia jest także skrótowe omówienie najważniejszych problemów, zagadnień poruszanych w książce. Takie omówienia nie zwalniają cię z czytania książek, ale stanowią bardzo cenne wsparcie tak przed analizą utworu na lekcji, jak i samą maturą. Pamiętaj jednak, aby zawsze korzystać ze sprawdzonych i pewnych źródeł. Bardzo pobieżne i pełne błędów omówienia na niewiele się przydadzą. Te przygotowane przez ekspertów z pewnością mogą bardzo pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy