Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Opracowanie i streszczenie Legend arturiańskich

Legendy arturiańskie są zbiorem opowieści związanych z królem Arturem i rycerzami Okrągłego Stołu. Najstarsze zapisy tych legend pochodzą z VII wieku. Zbiory legend
streszczenie legend arturiańskich arturiańskich zachowały się w kilku wersjach, niektóre z nich zawierają informacje, które wzajemnie się wykluczają. Jednak we wszystkich zbiorach można odnaleźć wpływy mitologii celtyckiej, motywów chrześcijańskich oraz średniowiecznej kultury dworskiej.

Na podstawie legend arturiańskich powstało wiele filmów oraz sztuk scenicznych. Ryszard Wagner oparł swoje dramaty muzyczne na podstawie legendy o Tristanie i Izoldze oraz Percewalu. W malarstwie prerafaelici często sięgali po motywy związane z królem Arturem i Rycerzami Okrągłego Stołu.

Streszczenie wybranych legend arturiańskich

Legenda o Królu Arturze

Król Artur był synem króla Utera Pendragona i królowej Igerny. W dzieciństwie Artur został ofiarowany magowi Merlinowi i zabrany przez niego na mityczną wyspę Avalon. Następnie Merlin oddaje Artura pod opiekę sir Hektora. Po śmierci Pendragona, królem może zostać jedynie ten śmiałek, który wydobędzie ze skały cudowny miecz. Po próbach wielu rycerzy, dopiero 15-letniemu Arturowi udaje się go wydobyć.

Artur zostaje królem, jednak wielu rycerzy nie chce uznać jego panowania i wybucha wojna domowa. Dopiero Merlin mówi o pochodzeniu Artura i jego prawdziwej tożsamości. Przedtem nieświadomie płodzi syna ze swoją przyrodnią siostrą. Syn ten, Mordred, zdradzi Artura, wypowie mu wojnę i zada mu śmiertelny cios.

Artur poślubia Ginewrę, która w wianie ofiarowuje mu Okrągły Stół. Siedzibą króla Artura jest Camelot a jego miecz Ekskalibur czyni go niezwyciężonym. Król Artur podbija Szkotów, Irlandczyków, Francuzów a następnie Lucjusza, cesarza rzymskiego. Zostaje mianowany cesarzem i rządzi w Rzymie.

Życie króla Artura upływa na poszukiwaniu przygód. W ich trakcie walczy przeciwko Akkolonowi, który jest kochankiem jego siostry Morgany, która knuje przeciwko Arturowi. Na Górze św. Michała we Francji zabija olbrzyma, który pastwi się nad dziewicami. Dowiaduje się o romansie Lancelota z Ginewrą, przez co skazuje żonę na śmierć a Lancelotowi wypowiada wojnę.

Jego syn Mordred podczas nieobecności króla Artura, przywłaszcza sobie Ginewrę i królestwo. Artur powraca i zabija syna, jednak sam zostaje śmiertelnie ranny podczas bitwy na wzgórzach Barham. Przed śmiercią nakazuje rycerzowi Bediverowi wrzucić do jeziora Ekskalibur, po którego wynurza się z wody ręka. W chwili śmierci Artura, przypływa po niego statek z eflami i zabiera go na wyspę Avalon.

Poszukiwanie świętego Graala

Graalem opiekuje się Król Rybak i skarb ten znajduje się na zamku w Corbenic. Król Rybak jest ranny i nie jest zdolny do przemieszczania się. Z całego kraju przybywają do niego rycerze, by go uzdrowić. Jednak jedynie wybraniec może tego dokonać. We wcześniejszych wersjach to Percewal dokonuje uzdrowienia Króla Rybaka, jednak w późniejszych wybrańcem okazuje się Galahad. Sir Galahad jest nieślubnym synem Lancelota, który spłodził go nieświadomie z Elaine z Corbenic, czarodziejką pilnującą świętego Graala. Galahad razem z Percewalem i sir Borsem odnajduje świętego Graala. Sir Galahad jest rycerzem, który jest niezwyciężony w boju, wspaniale strzela i zna Pismo święte niemal na pamięć. Galahad nie pochwala rozlewu krwi i w ciągu życia brał udział w jedynej bitwie obrony klasztoru przed najazdem barbarzyńców. Galahad według niektórych interpretacji jest rycerskim symbolem Jezusa.

Legenda o Lancelocie z Jeziora

Lancelot był synem króla Bana z Benoic, w dzieciństwie został porwany przez czarodziejkę Vivianę, która go wychowała. Lancelot posiadał miecz Arondight i od 18. roku życia przebywał na dworze króla Artura. Tam zakochał się w królowej Ginewrze, z którą miał romans. Król Artur dowiedziawszy się o tym, skazał żonę na spalenie na stosie a Lancelota na wygnanie. Jednak Lancelot uratował ją przed tą śmiercią, zabił kilku Rycerzy Okrągłego Stołu i uciekł z królową. Jednak król Artur obległ go w zamku, po pewnym czasie Lancelot wyrzekł się Ginewry i udał się na wygnanie. Ginewra składa śluby zakonne, natomiast Lancelot zostaje pustelnikiem. Po śmierci zostaje pochowany na swoim zamku Joyous Gard.

One comment

  1. adam pisze:

    Cechą talentu jest niemożność pisania na zamówienie… Poza tym to Zgadzam sie z Toba w 100 i popieram w/w poglady w soposb proSubiektywny 🙂 E. Zegadlowicz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy