Hanna Januszewska (1905-1980) – polska prozaiczka, poetka. Współpracowała z czasopismami „Świerszczyk”, „Miś”, „Płomyczek” i „Płomyk”. Opracowywała dzieła Konopnickiej, Andersena oraz Perraulta. Hanna Januszewska jest autorką popularnych opowiadań o Pyzie. „Kopciuszek” został wydany w 1968 roku i jest adaptacją historii popularnej na całym świecie.
Streszczenie wydarzeń w „Kopciuszku”
Wdowiec miał córkę, z którą mieszkał. Za namową sąsiadów postanowił się ożenić z wdową, która miała dwie córki. Podczas gdy córka wdowca była pracowita i pomagała w domu, córki wdowy leniuchowały i stroiły się przez cały czas. Przyrodnie siostry wyzyskiwały ją i przezwały ją Kopciuszek.
W pobliskim zamku książę wyprawiał bal dla wszystkich panien z okolicy, by znaleźć sobie żonę wśród nich. Wdowa i córki przygotowywały się do balu, jednak o Kopciuszku nikt nie pomyślał. Kiedy wszyscy odjechali, do Kopciuszka przyszła wróżka, jej matka chrzestna.
Dynię z ogródka zamieniła w karetę, myszki w rumaki a Kopciuszek zyskał piękną, balową suknię. Jednak wróżka ostrzegła Kopciuszka, że czary znikną i po dwunastej wszystko wróci do swojej poprzedniej postaci. Na balu Książę był zauroczony Kopciuszkiem i przebywał z nią cały czas. Ona jednak znikła nim wybiła północ.
Wdowa z córkami mówiły o tajemniczej nieznajomej, która pojawiła się na balu i zauroczyła księcia. Wieczorem miał się odbyć bal i wszystko odbyło się jak poprzedniej nocy, wdowa z córkami pojechały a wróżka znowu wyprawiła odmienionego Kopciuszka na bal. Kiedy Kopciuszek w pośpiechu wychodził z balu, zgubił szklany pantofelek.
Książę postanowił odszukać swoją ukochaną i jego słudzy mieli odszukać pannę, do której należał pantofelek. W domu Kopciuszka najpierw przyrodnie siostry przymierzały bucik, następnie słudzy nalegali by również Kopciuszek przymierzył but. Kiedy okazało się że pasował, Kopciuszek założył drugi but i wybrał się do księcia. Wkrótce odbył się ślub i Kopciuszek z Księciem żyli długo i szczęśliwie, a siostry z macochą przeprosiły Kopciuszka za złe traktowanie.