Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Opracowanie lektury „Pies” Marii Dąbrowskiej

Maria Dąbrowska należy do jednych z najważniejszych powieściopisarek polskich. Do jej najważniejszych utworów zalicza się powieść „Noce i dnie”, opowiadania „Dzikie ziele”, „Ludzie stamtąd” oraz całą serię nowel. Opowiadanie „Pies” opowiada o przyjaźni zwierzęcia i ludzi. 

Streszczenie lektury „Pies”

Książka opowiada o małym psie, który wabił się Tumry. Był on brązowym wyżłem i został porzucony przez swojego pana. Został więc oddany do nowego domu. Tam na początku był nieufny lecz kiedy otrzymał jedzenie i znalazł się w cieple, zaufał nowym właścicielom. Pies wybierał się z dziećmi na polowanie na ptactwo.

streszczenie lektury piesPewnego dnia Tumry zobaczył u sąsiadów suczkę o imieniu Filutka, od tego momentu walczył z innymi psami o jej względy, przez co po nocy wracał podrapany. Przez to też mniej bawił się z dziećmi a więcej z suczką Filutka. Pewnego razu najstarsza córka zachorowała na tyfus. Kiedy Tumry do niej przychodził, dziewczynce się polepszało. Po kilku dniach całkiem wyzdrowiała i wszystkie dzieci mogły się bawić z psem.

Jesienią dzieci zauważyły że pies osłabł i zaczął powłóczyć nogami. Ojciec postawił diagnozę, że to początek wścieklizny i nie da się jej wyleczyć. Zabrał więc psa nad jezioro i pochował go. Dzieci czasami przychodziły na grób, gdzie napisały „Tu spoczywa nasz drogi przyjaciel pies Tumry”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy