Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Opracowanie lektury „Tajfun” Josepha Conrada

Joseph Conrad był angielskim pisarzem i publicystą. W rzeczywistości nazywał się Józef Teodor Konrad Korzeniowski i był szlachcicem polskiego pochodzenia. Twórczość J. Conrada to połączenie romantyzmu, pozytywizmu, symbolizmu oraz impresjonizmu. W wieku siedemnastu lat Korzeniowski rozpoczął pracę w francuskiej marynarce handlowej, następnie pracował przez około 20 lat na morzu. Jego twórczość w przeważającej części odnosi się do tego okresu, często rozgrywa się na morzu lub w egzotycznej scenerii Oceanu Indyjskiego oraz wysp leżących na nim. Do jego najwybitniejszych utworów należą „Jądro ciemności”, „Lord Jim”, „Nostromo” oraz „Szaleństwo Almayera”.

streszczenie lektury tajfun conradaStreszczenie wydarzeń oraz opracowanie lektury

– „Tajfun” jest opowiadaniem, który został wydany w tomie „Tajfun i inne opowiadania” w 1903 roku.

– Nowela pokazuje walkę załogi statku z rozszalałym żywiołem.

– Bohaterami utworu są kapitan MacWhirr, Jukes, bosman i pierwszy mechanik Salomon Rout.

– Kapitan MacWhirr dowodzi parowcem, który ma dowieźć towar oraz dwustu Chińczyków do Fuczou.

– Kapitan był człowiekiem średniego wzrostu, z rudą brodą i rzadkimi włosami. W wieku 15 lat uciekł z domu i dopiero po kilku miesiącach wysłał wiadomość do rodziców, że żyje.

– Kiedy załoga zauważyła zbliżający się tajfun, kapitan zdecydował się, by płynąć prosto na niego. Jednak tajfun okazał się bardziej niebezpieczny i kapitan, bosman i Salomon Rout musieli stoczyć wyczerpującą walkę, by utrzymać statek na wodzie.

– W tym czasie reszta załogi skryła się w bunkrze a Chińczycy bili się o dolary wysypane z kuferków.

– Kapitan wraz z bosmanem i Salomonem Routem wykazali się męstwem i odwagą, w odróżnieniu od reszty załogi. Dzięki temu, że płynęli pod wiatr, wprost na falę, udało im się ujść cało z tajfunu.

– Kiedy statek przybył do portu, wyglądali oni na wymęczonych, jednak co najważniejsze, wszyscy przeżyli. MacWhirr kazał załodze rozdzielić pieniądze, więc każdy z Chińczyków miał tyle pieniędzy ile trzeba i nikt nie został okradziony.

– Opowiadanie kończą trzy listy, kapitana do żony, Routa do żony i matki oraz Jukesa do przyjaciela.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy