Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Opracowanie lektury „Wesele w Atomicach” autorstwa Mrożka

Opowiadanie to zostało opublikowane w 1959 roku w zbiorze pod tym samym tytułem. Opowiadanie można zaliczyć do groteski, karykatury i pastiszu (utwór parodiuje „Chłopów” Reymonta). Świat przedstawiony w tym opowiadaniu jest przekrzywione, niektóre zachowania i cechy bohaterów są celowo uwypuklone, aby przekazać pewną puentę całego utworu. Streszczenie lektury nie wystarczy, by zrozumieć sens utworu. Dlatego przedstawiamy również opracowanie „Wesela w Atomicach”.

Streszczenie opowiadania „Wesele w Atomicach”

Utwór opowiada o weselu, które odbyło się w Atomicach, bardzo postępowej wsi. Pan młody posiada laboratorium, dwa reaktory, zakład chemicznej syntezy, a więc można powiedzieć że jest człowiekiem sukcesu z kolei panna młoda posiada kilka patentów z biochemii, które trzymała w malowanym kufrze. W posagu otrzymuje siłownię w centrum wsi.  Narrator opowiada o zmianach, jakie zaczęły zachodzić w dniu wesela. Tak więc postanowiono przeobrażać przyrodę, zalesione tereny poddano melioracji, pustynie zalesiono, zawrócono też rzekę, przez co orszak weselny miał trochę problemów.

Oczepiny zapowiadały się całkiem zwyczajnie, jednak po odśpiewaniu młodej pannie ludowych mądrości, kobiety zrobiły jej elektrolizę i zaprowadziły do komory ciśnień. Zabawę weselną popsuł jednak młody Pieg, który zaczął śpiewać o tym, że przed wyścigiem po technologiczne zdobycze, trzeba od moralności społeczeństwa zacząć. Między dwójką gości weselnych wywiązała się bójka, która zmieniła się w konflikt atomowy. Skłóceni strzelali do siebie z rakiet a narrator wracał do domu pod niebem rozświetlonym pociskami.

Problematyka utworu – opracowanie lektury

Świat tak technologicznie zaawansowany, że aż absurdalny. Przykładem jest zawracanie rzeki oraz bójka przekształcająca się w konflikt atomowy. Jednak za postępem technologicznym, ludzie ciągle nie mogą się wyzbyć pewnego tradycyjnego myślenia. Te niespójności powodują chaos i niedostosowanie się mentalności ludzi do rozwoju technologicznego. Mrożek zwraca uwagę w ten sposób na braki, jakie cechował socjalistyczne państwo i jego gospodarkę.

Autorem wpisu jest

2 comments

  1. Jake Velazques pisze:

    Bede polecala

  2. Maurice Waldroff pisze:

    Lubie to!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy