Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Początki książki

Książka w dzisiejszej formie powstała nie tak dawno, jednak już od początku powstania pisma zaczęły powstawać utwory, które stały się częścią literatury ludzkości.

Starożytna historia książkiPoczątki pisma to jednocześnie wstęp do historii literatury

Niezbędnym elementem książki jest pismo, od jego powstania i rozwinięcia literatura mogła się prężnie rozwijać. Doskonaleniu się pisma towarzyszył rozwój narzędzi piśmienniczych, by w końcu ludzie mogli tworzyć literaturę. Początkowo, tablice gliniane bądź kamienne służyły urzędnikom do zapisywania praw i innych kwestii urzędniczych. Z pojawieniem się papirusu, który był lepszym materiałem, mogły powstać dzieła literackie i religijne.

Starożytna część historii książki

W starożytnej Grecji i Rzymie dzieła literackie składowano w licznych bibliotekach, z których największe posiadały kilkaset tysięcy zbiorów. Najsłynniejsze biblioteki znajdowały się w Aleksandrii i Pergamonie. Można śmiało powiedzieć, że zebrały one najważniejsze dzieła literackie ówczesnego świata. Choć książki w formie zwojów były mało dostępne, to znajomość literatury była powszechna wśród wyższych warstw starożytnego społeczeństwa .

Książka w formie papirusowego zwoju

Choć papirus był dość łatwo dostępną i powszechną formą książki, nie wytrzymał próby czasu, choć w większości była to wina ludzi. Wiele dzieł literackich spłonęło bądź zostało zniszczonych lub zagubionych podczas najazdów barbarzyńców. Wiele książek z starożytnej epoki literackiej znana jest współcześnie dzięki Arabom. To dzięki nim znamy dzieła literackie z dziedziny matematyki, filozofii czy nauk ścisłych. Kolejna epoka w Europie znalazła się znowu u początku rozwoju własnej literatury i musiała znaleźć swój sposób na publikację i upowszechnienie swoich dzieł literackich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy