Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Streszczenie książki Przygody Filonka Bezogonka


przygody filonka bezogonka - streszczenieFilonek Bezogonek to kot, który w dzieciństwie stracił swój ogonek. Twórcą postaci oraz serii książek o nim jest Göst Knutsson, szwedzki radiowiec i pisarz. „Przygody Filonka Bezogonka” powstały w 1939, natomiast polski przekład w 1961 r. Kolejne tomy z przygodami niezwykłego kota to „Nowe przygody Filonka Bezogonka”, „Filonek Bezogonek w szkole”, „Filonek Bezogonek i Maja Śmietanka” oraz „Filonek ma trojaczki”. 

Streszczenie lektury „Przygody Filonka Bezogonka”

1. Kiedy Filonek był mały, szczur odgryzł mu ogonek. Przez to inne koty śmiały się z Filonka.

2. Na podwórzu, gdzie mieszkał kot, przyjechał samochód, Filonek wskoczył  do niego na tylne siedzenie i tam zasnął. Kierowca zorientował się dopiero u celu podróży, że w samochodzie śpi kot. Jego córka poprosiła go, by kot został z nimi. Od tego momentu Filonek zamieszkał w mieście.

3. Filonek dostał od dziewczynki czerwoną kokardkę. Dziewczynka miała na imię Brigitta i miała 10 lat. Filonkowi spodobał się nowy dom, w którym był zawsze wyspany i najedzony.

4. W przedpokoju wisiał lis, który zaciekawił Filonka. Skoczył do niego i kiedy ściągnął futro na podłogę, wytarmosił go i zostawił.

5. Mama Brigitty narzekała, że kot robi bałagan. Jednak dziewczynka ubłagała ją, by nie oddawali kota. Za karę kosz Filonka został przeniesiony do kuchni. Wieczorem mama prasowała rzeczy i zapomniała wyłączyć żelazko. Filonka obudził dym i gorąco i zaczął drapać w drzwi i głośno miauczeć, by zwrócić uwagę na pożar. Na szczęście domownicy się obudzili i ugaszono pożar. Filonek za swój wyczyn dostał medal z napisem „Za wybitne zasługi” oraz spodek śmietanki.

6. Kiedy Filonek był na spacerze, spotkał złośliwego kota Monsa. Ten wraz z kotami Billem i Bullem zaczaiły się na niego, Filonek zdążył uciec, ale w wyniku bójki zgubił wstążeczkę z medalem.

7. Cała rodzina świętowała Wielką Sobotę i rodzina rozdawała prezenty. W jednej z pisanek odnalazł się Filonek, którego schował brat Brigitty, Olle. Olle został za to ukarany i nie dostał żadnych słodyczy.

8. Latem cała rodzina, wraz z Filonkiem wybrała się na wieś na wakacje. Kotek jechał pociągiem i bardzo mu się podobał dworzec kolejowy i pociąg. W czasie podróży przestraszył się konduktora i tego, że nie ma biletu, jednak okazało się że koty nie potrzebują biletów.

9. Cała rodzina dojechała do swojego celu, czyli starego dworku w głębi lasu. Filonek spotkał kotkę Stinę, która pokazała mu całe gospodarstwo.

10. Filonek w gospodarstwie zapoznał się również z krową Krasulą i dwoma cielaczkami, Pipusiem i Papusiem. Od Stiny dowiedział się że mieszka tu też cała rodzina myszy o nazwisku Gryzoniowie. Kotek poznał również konia Kasztanka i kota Jonasza.

11. Filonek na łące zobaczył biedronkę, która bardzo go zaciekawiła, gdyż nie widział wcześniej tego owada. W nocy miał sen, że biedronka zmieniła się w krowę i Filonek przestraszony obudził się.

12. Nadszedł czas powrotu z wakacji. Cała rodzina była już w pociągu, jednak Filonek ciągle zwiedzał stację kolejową. Kiedy pociągi ruszyły, kotem szybko wbiegł na stopień, jednak okazało się że to inny pociąg i Filonek pojechał w nieznane.

13. Filonek wskoczył do torby gazeciarza i wraz z nim wysiadł z nim na stacji. Mężczyzna zaopiekował się nim i dał mu kolację, Filonek jednak przestraszył się psa i uciekł wujaszkowi Karlssonowi do miasta.

14. W jednym z piwnicznym okienek Filonek spotkał piękną kotkę Ingrid. Kotka zaprosiła Filonka do siebie, gdzie dostali mleko.

15. Tymczasem Brigitta martwiła się o kotka i jej tata dał ogłoszenie do gazety. Filonka odnalazł wujaszek Karlsson i zamieszkał z nimi. Po pewnym czasie przeczytał ogłoszenie w gazecie i oddał kota do domu Brigitty. Filonek bardzo się cieszył, że wrócił do domu, jednak tęsknił za nowymi przyjaciółmi.

16. Filonek z parapetu oglądał jesienną zawieruchą, nagle spostrzegł że tacie Brigitty wiatr zerwał kapelusz z głowy.

17. Filonek poszedł na wieczorny spacer, kiedy uciekał przed psem, wpadł do piwnicznego okienka. Tam siedział Mons, Bill i Bull, którzy byli dla niego mili i namawiali go na wycieczkę nad jezioro, żeby łowić śledzie. Tak naprawdę był to podstęp i złe koty chciały wrzucić Filonka do jeziora.

18. Nad jeziorem koty próbowały wepchnąć Filonka do wody, jednak ten uczepił się pazurami mostka. W tym momencie na mostek wbiegły dwa groźne psy i koty musiały wskoczyć do jeziora. Kiedy psy oddaliły się od jeziora, koty wyszły z wody i wróciły do domu.

19. Nadeszły święta Bożego Narodzenia i tata Brigitty wniósł choinkę do pokoju. Początkowo Filonek przestraszył się drzewka, jednak potem bardzo podobało mu się przystrojone drzewko.

20. Na wigilię Filonek dostał kawałek suszonego dorsza, jednak ten nie smakował kotu. Filonka dziwiło przebranie świętego Mikołaja, które założył tata Brigitty. Potem i Filonek dostał prezenty: piłkę z kogucikiem i nakręcaną mysz, z których się bardzo cieszył.

21. Mons zaprosił Filonka na bal noworoczny. Na balu było wiele kotów, które dostały prezenty. Filonek otrzymał pudełko, gdzie znalazł medal z napisem „Dla zarozumiałych kotów”. Filonkowi zrobiło się przykro i wymknął się do domu. Jednak w domu tata Brigitty dał mu nowy medal „Za wybitne zasługi”, który Filonek miał nosić tylko od święta.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy