Kornel Makuszyński żył w latach 1884-1953. Był on znanym prozaikiem, poetą, znany jest również ze swoich felietonów. Najbardziej znane dzieła Kornela Makuszyńskiego to „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Panna z mokrą głową”, „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy” czy „Szaleństwa panny Ewy”. Zabawne wydarzenia w „Pannie z mokrą głową” oraz ciekawe perypetie sprawiają, że książka do dziś jest chętnie czytana. Poniżej można zapoznać się ze streszczeniem „Panna z mokrą głową”, najważniejszymi wydarzeniami oraz bohaterami powieści.
Panna z mokrą głową najważniejsze fakty
- Powieść „Panna z mokrą głową” wydano w 1932 roku.
- Główną bohaterką jest Irena Borowska, którą poznajemy jako małą dziewczynkę, a następnie śledzimy jej przygody jako panny. Jest to osoba wesoła, temperamentna, pełna życia i entuzjazmu. Dopiero po śmierci ojca staje się poważniejsza i przejmuje obowiązki głowy rodziny.
- „panna z mokrą głową” to związek frazeologiczny. Oznacza osobę, która ma żywy temperament i często szybciej działa niż myśli.
- miejscami akcji jest posiadłość państwa Borowskich, Zakopane i Warszawa
- Humor powieści skupia się na postaciach: roztrzepanej Irenki, kontraście jej ciotek: łagodnej poetki Amelii i dziarskiej malarki Barbary, a także poważnego pana Podkówki.
- Na podstawie powieści nakręcono film oraz serial telewizyjny.
Panna z mokrą głową streszczenie
1. Irenka już od dzieciństwa lubiła robić hałas i tryskała energią. Jej ojciec posiadał niewielki majątek ziemski, jednak sytuacja finansowa zmuszała go do wyprzedaży majątku. Irence w spacerach i przygodach towarzyszył pies Drab. Dziewczyna bardziej zachowywała się jak chłopak: chodziła po drzewach, strzelała z dubeltówki i psociła. Jedynie przy księdzu, który ją chrzcił, starała się powściągać swoje zachowanie.
2. Irenka mieszkała z rodzicami, bratem Jasiem, sędziwą babką pana Borowskiego, ciotką Amelią i Barbarą, które były swoim przeciwieństwem. Irenka uczyła się w domu u pana Podkówki, który był człowiekiem spokojnym i melancholijnym. Jednak Irenka zdołała nawet jego rozśmieszyć. Również na innych członków rodziny miała pozytywny wpływ.
3. Jednak kłopoty finansowe były przytłaczające dla całej rodziny. Pewnego dnia również złodziej wdarł się do ich domu, jednak najpierw Irena postraszyła go dubeltówką a następnie jej ojciec rewolwerem.
4. Pani Borowska wysłała również list do bogatej ciotki Zofii Opolskiej z Warszawy z prośbą o pomoc finansową. Niestety ciotka odpisała bardzo niemiło, że nie pomoże. Przyczyną była wcześniejsza niezgoda na ślub z panem Borowskim. Na szczęście okazało się, że Irenka dostała spadek od starego księdza. Przekazała więc ojcu 300 zł na spłatę długu.
5. Irenka wykazała się też bohaterstwem i uratowała dziecko z płonącego domu. Niestety śmierć poniósł jej pies Drab, który skoczył za nią w ogień.
6. Na rodzinę spadło kolejne nieszczęście, pan Borowski został przygnieciony ściętym drzewem i zmarł. Irenka musiała wspierać domowników oraz zajmować się gospodarstwem. Ciotka Barbara przeniosła się do krewnych we Lwowie, natomiast ciotka Amelia przeniosła się do doktora i została jego gospodynią.
7. Doktor starał się pomagać krewnym i dawał podstępem pieniądze. W końcu jednak sytuacja była tak dramatyczna, że Irenka sama pojechała do ciotki, hrabiny Zofii Opolskiej, by poprosić ją o pomoc. Z dworca odebrał ją pan Podkówka, u którego miała się zatrzymać. Spędziła czas z nim i jego żoną, jednak okazało się że hrabina wyjechała do Zakopanego do wilii „Ustronie”.
8. Irenka pojechała do Zakopanego, tam jakiś młodzieniec ją zaprowadził, a ona wykorzystała go jako tragarza swojej walizki. Dopiero potem się dowiedziała, że jest to światowej sławy śpiewak Jerzy Zadora. Jednak i tam okazało się, że ciotka wyjechała. Pani Milecka, właścicielka pensjonatu, zaproponowała swoją pomoc. Miała ona odszukać panią Opolską, a w tym czasie miała zatrzymać się w jej pensjonacie. Tam towarzystwa dotrzymywał jej Zbyszek, który był nieszczęśliwie zakochany w Grecie Garbo. Irenka poradziła mu, żeby zakochał się w kimś innym. Sam Zbyszek jej się podobał, jednak chłopak nie zwracał na nią uwagi.
9. Irenka spędzała czas w Zakopanym i ciągle próbowała zaskarbić sobie serce Zbyszka. Nawet Jerzy Zadora miał wzbudzić w nim zazdrość, jednak i to nie pomogło. Tymczasem pani Milecka dostała list od hrabiny, że sama nie może przyjechać, ale poprosi o pomoc swoją przyjaciółkę. Irenka udała się więc do niej i wszystko opowiedziała, w swoim rozgadaniu zaczęła też mówić o swoich kłopotach sercowych. W końcu nieznajoma przyznała się, że to ona jest Zofią Opolską i przeprosiła za swoje wcześniejsze zachowanie.
10. Bardzo polubiła Irenkę i dawała jej mnóstwo prezentów. Dziewczyna opowiedziała jej o panu Podkówce i pani Zofia stała się pierwszą klientką jego kancelarii. Niestety Zbyszek zakochał się w kimś innym i wyśmiewał uczucie Irenki, w końcu dziewczyna wdała się z nim w bójkę i chłodno pożegnała.
11. Pani Opolska pomogła rodzinie Borowskiej i mieli wszyscy wspólnie zamieszkać w gościnnym domu pani Zofii.
Bohaterowie lektury
- Irena Borowska to bardzo energiczna, trzynastoletnia dziewczyna. Ma mnóstwo pomysłów, co nieraz prowadzi ją do kłopotów. Jednocześnie jest życzliwa i pogodna, czym zaskarbia sobie sympatię innych.
- ciotka Amelia – łagodna, miła kobieta, która mieszka wraz z rodziną Borowskich.
- ciotka Barbara – ekscentryczna i nieco despotyczna malarka.
- Zbyszek – towarzysz Ireny, który poszukuje z nią ciotki. Dziewczyna podkochuje się w nim, jednak on jest zakochany w aktorce Grecie Garbo.
- Zofia Opolska – ciotka Ireny, która początkowo odmawia jej pomocy. Potem jednak przy bliższym poznaniu Ireny okazuje jej sympatię i zaczyna wspierać rodzinę Borowskich.
Bardzo przydatne