Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Streszczenie lektury „Przygody Hucka” Marka Twaina

Mark Twain to jeden z najbardziej poczytnych pisarzy amerykańskich. Do jego najsłynniejszych powieści należą takie utwory jak „Przygody Tomka Sawyera”, „Przygody Hucka” czy „Książę i żebrak”. Powieść „Przygody Hucka” została wydana w 1884 r. i jest kontynuacją „Przygód Tomka Sawyera”. Tym razem jednak głównym bohaterem jest Huckelberry Finn.

Streszczenie wydarzeń w książce „Przygody Hucka”

1. Akcja powieści rozpoczyna się w momencie, kiedy chłopcy są na tropie skarbu i przebywają u wdowy Douglas. Wydarzenia te opisane są również w książce „Przygody Tomka Sawyera”. Chłopcy dotarli do skarbu i przekazali je sędziemu, a ten oddał je na procent. Huck przez pewien czas mieszkał u wdowy Douglas, która się nim zajmowała.

2. Chłopiec chodził do szkoły i nawet się do tego przyzwyczaił. Razem z kolegami założyli bandę, której celem było rabowanie i mordowanie. Jednak nic takiego się nie działo, w trakcie zabaw udawali rozbójników.

3. Jednak po kilku miesiącach zjawił się po niego ojciec i zabrał go do domu. Wcześniej Huck przekazał sędziemu pieniądze, gdyż obawiał się że ojciec mu je zabierze. Zgodnie z jego przewidywaniami ojciec próbował odebrać pieniądze, jednak nic nie wskórał.

4. W domu nie miał łatwego życia, gdyż jego ojciec pił, nie zajmował się synem, w dodatku nieraz go brutalnie bił. Ojciec zakazał mu też chodzenia do szkoły. Pewnego dnia ojciec wywiózł Hucka łodzią w górę rzeki. Ojciec zatrzymał się na wyspie, wieczorem Huck widział, jak ojciec miał napad alkoholowy.

5.  Kiedy ojciec zasnął, Huck zastrzelił dziką świnię i robiąc ślady z krwi, utopił w rzece. Następnie do czółna, które znalazł, skapował prowiant i odpłynął. W ten sposób dokonał mistyfikacji swojej śmierci.przygody hucka - streszczenie lektury

6. Odpłynął od ojca i po pewnym czasie dopłynął do Wyspy Jacksona. Zdobył chleb wypełniony rtęcią, który rzucano na rzekę, by znaleźć topielca. Następnie na wyspie odkrył ognisko, przestraszył się i postanowił spędzić noc na czółnie.

7. Następnego dnia popłynął z powrotem, by zbadać kto zamieszkuje wyspę. Odkrył, że jest to Murzyn Jim, niewolnik panny Watson, który od niej uciekł, gdyż chciała go sprzedać. Rozpoczęli razem wspólną tułaczkę.

8. Płynąc w dół rzeki, napotkali pieczarę w środku lasu. Urządzili tam sobie mieszkanie, dzięki czemu byli schronieni przez deszczem, który padał kilka dni. Rzeka wezbrała i przyniosła drewniany domek z wyposażeniem, z którego Jim i Huck wzięli wszystkie przydatne rzeczy.

9. W domku znaleźli kilka srebrnych dolarów, ubrania oraz inne rzeczy. Jednak kilka dni potem Jima ukąsił wąż. Stało się to przez żart, który spłatał mu Huck. Chłopiec zabił grzechotnika i położył w łóżku Jima, jednak wtedy samica węża została zwabiona i ukąsiła mężczyznę.

10. Jim chorował przez kilka dni, na szczęście Huck opiekował się nim i Jim zaczął zdrowieć. Jim chciał popłynąć na drugi brzeg rzeki, Jim poradził mu, by przebrał się w kobiece ubrania, by nikt go nie rozpoznał.

11. Huck w przebraniu przybył do domu pewnej kobiety, która mieszkała w nim od niedawna. Dowiedział się, że o morderstwo Hucka Finna został podejrzany jest jego ojciec, jak również Murzyn Jim. Jego ojciec zniknął bez śladu i jest wyznaczona za niego nagroda 200 dolarów, natomiast za Jima wyznaczona została nagroda 300 dolarów. Pani Judyta powiedziała, że dziś w nocy może być obława na zbiegów.

12. Huck szybko powiosłował do Jima i powiedział mu o tych nowinach. Zdecydowali się odpłynąć jak najszybciej. Jim zbudował wygodną tratwę z wigwamem, która chroniła ich przed deszczem i słońcem.

13. Płynęli dalej, minęli Saint Louis. Podczas burzy zauważyli wrak statku, który Huck chciał spenetrować. Mimo oporów Jima, zostawili tratwę i przeszli na wrak. Tam napotkali złodziei, którzy mieli ze sobą porachunki. Jim i Huck chcieli odpłynąć, jednak ich tratwa zniknęła. Ukrywając się na wraku zauważyli, że złodzieje wyszli z łodzi. Wtedy wskoczyli na nią i szybko odpłynęli. Znaleźli też swoją tratwę, na którą przerzucili złodziejski łup i dalej nią popłynęli. Następnie Huck obudził strażnika promu, któremu odpowiedział o tym, że na wraku są ludzie.

14. Następnego dnia obejrzeli łupy, które zabrali złodziejom. Znaleźli tam odzież, książki, cygara, buty i lornetkę. Huck czytał Jimowi książkę o królach i hrabiach. Zdecydowali się na plan, że dopłyną do Cairo w stanie Illinois, a następnie parowcem popłyną do wolnych stanów.

15. Podczas rejsu nastała wielka mgła, Huck był w czółnie, natomiast Jim na tratwie i nie mogli siebie znaleźć. Dopiero gdy mgła opadła, okazało się, że w czasie snu Hucka, Jim przywiązał czółno do tratwy.

16. W trakcie wyprawy do ich łodzi podpłynęli uzbrojeni mężczyźni, którzy poszukiwali zbiegłych niewolników. Huck okłamał ich, że na tratwie jest tylko jego chory ojciec i poprosił ich o odholowanie do brzegu. Mężczyźni w obawie przed chorobą odpłynęli.

17. Huck z Jimem poszukiwali Cairo i ciągle nie mogli do niego trafić. Pewnego dnia zostali staranowani przez parowiec i musieli przepłynąć wpław do brzegu i w ten sposób się rozdzielili.

18. Huck trafił do rodziny Grangerfordów, którym powiedział że jest George’m Jacksonem i wypadł ze statku przez burtę. Rodzina była zamożna i pozwoliła Huckowi zostać przez pewien czas.

19. Pewnego dnia, kiedy bawił się z chłopcami, Huck dojrzał Jima, którego ukrywali niewolnicy. Tymczasem jedna z córek Grangerfordów uciekła z synem Shepherdsonów, przez co między klanami rozgorzała taka wojna, że Huck zaczął obawiać się o swoje bezpieczeństwo na farmie. Uciekł do Jima i wspólnie odpłynęli na tratwie.

20. Płynąc w dół rzeki, Huck znalazł czółno a następnie uratował dwóch mężczyzn, za którymi była pogoń z psami. Starszy mężczyzna mówił, że pochodzi z francuskiego, królewskiego rodu, natomiast młodszy również był książęcego pochodzenia.

21. Huck stwierdził, ze francuscy książęta to tak naprawdę oszuści, jednak miło im się płynęło na tratwie. Kiedy dopłynęli do miasteczka, Huck z „książętami” wyszli na nabożeństwo misyjne. Jeden z nich poszedł pracować do drukarni i zarobił 9 i pół dolara, natomiast drugi przemawiał do ludzi, że pragnie nawracać piratów i prosi o datki, w ten sposób zarobił 87 dolarów.

22. Wszyscy popłynęli dalej, trafili do małej mieściny w stanie Arkansaw. Oszuści mieli zagrać przedstawienie i ćwiczyli przed nim. Huck wybrał się na ulice, na której był świadkiem kłótni Boggda z Sherburnem, w wyniku której został zastrzelony Boggs. Potem ludzie zbierali się pod domem Sherburna z zamiarem zlinczowania go, jednak ten ich tylko wyzwał od tchórzy i tłum się rozszedł.

23. Huck oglądał przedstawienie w cyrku i przedstawienie Króla i Księcia, które nie cieszyło się zbytnią popularnością. Następnego dnia mieli wystawić przedstawienie tylko dla mężczyzn. Mężczyźni żądni sensacji przyszli na przedstawienie, jednak rozczarowali się, gdyż Król jedynie wyszedł nagi,pomalowany na wiele kolorów i zatańczył. Następnego dnia również oszukali w ten sposób ludzi. Trzeciego dnia wiedzieli, że tłum obrzuci ich jajkami i kapustą, więc kazali Huckowi przygotować tratwę do szybkiej ucieczki, po czym uciekli w pośpiechu.

24. Za zarobione pieniądze Król sprawił sobie nowe ubranie. Od pewnego mężczyzny usłyszeli smutną historię pana Wilksa.  Następnie postanowili dostać się na parowiec,który dowiezie ich do miasteczka.  W miasteczku spytali o Piotra Wilksa, a kiedy usłyszeli że nie żyje, zaczęli głośno płakać. Przed rodziną zmarłego odegrali role stryjów. Doktor Robinson ich zdemaskował, jednak oni zagrali tak przekonywająco, że nikt mu nie uwierzył. Dzięki temu obdarowane spadkiem dziewczęta oddały ją Królowi i kazały ulokować według jego uznania.

25. Bratanice Wilksa przyjęły ich w gościnę. Huck odgrywał rolę służącego. Stwierdził, że dziewczęta są bardzo miłe i chciał obronić je przez okradzeniem przez Króla i Księcia. Huck podsłuchał, gdzie Król i Książę schowali pieniądze, następnie wziął je i spakował worek do trumny Wilksa.

26. Po pogrzebie miano licytować majątek pana Wilksa i spieszono się, gdyż Król miał wracać do Anglii a bratanice pojechać z nimi. Huck wyjawił wszystko Mary Jane i powiedział, by nie dawała po sobie poznać prawdy o oszustach. W czasie licytacji do miasteczka dotarli dwaj mężczyźni, którzy podali się za braci zmarłego Wilksa, Harveya i Wiliama. Zaczęto dochodzić, którzy Wilksowie są prawdziwi.

27. Mężczyzn zaczęto wypytywać m.in. o tatuaż, jaki miał zmarły. By udowodnić prawdziwość tezy, postanowiono odkopać trumnę. Wtedy znaleziono worek z pieniędzmi i Huck postanowił uciekać na tratwę, na którą jednak dostali się również Król z Księciem, którzy również ratowali się ucieczką.

28. Huck musiał kłamać im, dlaczego uciekł z cmentarza. Oszuści byli niepocieszeni, gdyż w ten sposób stracili wszystkie pieniądze, również z swoich przedstawień.

29. Wiele dni płynęli, aż dotarli do miasteczka Pikesville. Król zszedł na brzeg, a następnie Huck z Księciem poszli do miasteczka. Niedługo potem znaleźli Króla upitego w szynku, natomiast kiedy Huck wrócił na tratwę, nie było tam Jima. Pytając przechodzącego chłopca, okazało się, że Jima schwytali i jest on na fermie Phelpsa.

30. Huck dotarł na fermę i został miło przywitany przez panią Sally, gdyż kobieta sądziła, że jest on jest siostrzeńcem, Tomkiem Sawyerem. Pod pozorem przyniesienia kuferka oddalił się i chciał zastać Tomka po drodze. Zatrzymał go na drodze, opowiedział o swoich przygodach i w jakich jest tarapatach. Wieczorem poszli do miasteczka, gdzie zastali Króla i Księcia, którzy byli oblepieni smołą i pierzem przez tłum.

31. Tomek i Huck zaczęli myśleć, jak uwolnić Jima. Odkryli, że jest on przetrzymywany w szałasie. W nocy chłopcy rozpoczęli kopać podkop i weszli do szałasu. Opowiedzieli o swoim planie Jimowi i obiecali przemycać jedzenie. Chłopcy szykowali wszystko do ucieczki Jima. Co prawda, sporo było niepotrzebnych przygotowań i zabiegów, jak np. zwierzęta i manonimowe listy, pomysły te Tomek zaczerpnął z historii oraz literatury.

32. Przygotowania potrwały trzy tygodnie. W końcu nadeszła noc, w której uzbrojeni mężczyźni zjawili się w domu ciotki Sally. Huck z Tomkiem i Jimem schowali się w przybudówce a następnie ruszyli do tratwy.

33. W trakcie ucieczki okazało się, że Tomek został postrzelony w nogę i krwawił. Huck pobiegł więc po doktora, jednak go nie było w domu. W trakcie drogi powrotnej wpadł na wujaszka Silasa, który zabrał go do domu. U Phelpsów wszyscy zaczęli zastanawiać się nad wydarzeniami ostatniej nocy.

34. Rankiem przyniesiono nieprzytomnego Tomka na materacu. Jima umieszczono ponownie w szałasie. Doktor badając Tomka stwierdził, że Jim się nim dobrze zajmował. Okazało się też, że panna Watson wyzwoliła Jima przed śmiercią i jest on wolny. Okazało się też, że Jim znalazł wcześniej zwłoki ojca Hucka, więc zagrożenie z jego strony mu nie grozi.

35. Jim dostał od Tomka pieniądze, które uzbierali oni na ucieczkę a ciotka Sally chciała Hucka zaadoptować.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy