Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Szewczyk Dratewka – bajka Janiny Porazińskiej

Lektura ta została wydana w 1961 roku w zbiorze baśni pod tytułem „Czarodziejska księga”. Głównym bohaterem jest Szewczyk Dratewka, młody i ubogi szewc, który jest dobry i niesie pomoc ludziom oraz zwierzętom. W końcu jego dobre uczynki zostają wynagrodzone żoną i pomyślnym życiem.

Szewczyk Dratewka pomaga zwierzętom

Szewczyk Dratewka wiódł życie ubogiego szewca, mimo że nie miał dużego dobytku, to był pogodnym i dobrym człowiekiem. Idąc leśną ścieżką, napotkał zniszczone mrowisko. Postanowił pomóc im i odbudował ich kopczyk. Królowa mrówek podziękowała Dratewce i wspomniała, że postara mu się pomóc.

Wędrując przez las zobaczył, że barć pszczół została poważnie zniszczona. Postanowił im pomóc, podnosząc plastry miodu i wkładając je na swoje miejsce. Pszczoły powiedziały, że w razie jakichkolwiek kłopotów może liczyć na ich pomoc.

Na swojej drodze Szewczyk Dratewka spotkał również kaczki, które wydawały się głodne. Dratewka nakarmił ptaki, które ucieszone, zajadały ze smakiem.

Pokonanie Złej Czarownicy i uratowanie królewnyopracowanie lektury szewczyk dratewka

Szewczyk dotarł w końcu do miasteczka, w którym była wieża, a w niej uwięziona królewna. Szewczyk Dratewka zasłyszał, że żeby uratować panienkę, należy wykonać zadania wymyślone przez złą czarownicę. Ludzie przestrzegali go jednak przed tym, gdyż próby wykonania tego zadania podejmowało się wielu przed nim. Jednak Szewczyk i tak postanowił działać.

Szewczyk zapukał do drzwi wieży, otworzyła mu czarownica, która wpuściła go do środka i cieszyła się, że chłopak będzie łatwą ofiarą. Pierwszym zadaniem było oddzielenie ziaren maku od piasku, jeśli Dratewka tego nie zrobi do poranka, czarownica będzie mogła go zgładzić.

Dratewka zasmucony zabrał się do roboty, jednak końca nie było widać. Do Dratewki przyszły mrówki, które obiecały mu pomóc. Zwierzątka szybko uporały się z tym zadaniem, jednak Szewczyk dostał od Czarownicy kolejne zadanie.

Tym razem miał znaleźć złoty kluczyk w stawie. Tym razem to kaczki odwdzięczyły się Dratewce za jego pomoc. Z pomocą ryb kluczyk został szybko odnaleziony.

Czarownica zła i zdziwiona otworzyła komnatę za pomocą złotego kluczyka. W sali siedziała dziewiątka panien, które wyglądały identycznie – miały białe suknie a ich głowy były przykryte białymi płachtami. Szewczyk miał wybrać odpowiednią pannę. Na szczęście zjawił się rój pszczół, który wskazał chłopakowi odpowiednią pannę.

Ucieszona królewna uściskała Dratewkę, w tym samym czasie wiedźma zmieniła się w czarne ptaszysko i odleciało. Szewczyk Dratewka z królewną zamieszkali w zamku i wiedli długie i szczęśliwe życie.

Morał płynący z lektury

Jak każda baśń, tak i „Szewczyk Dratewka” ma swoje przesłanie. Z lektury tej można nauczyć się, że każdy czyn będzie nagrodzony. Dobre rzeczy zdarzają się osobom, które pomagają innym, dlatego warto to robić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy