W zalewie lektur i materiałów do czytania umiejętność szybkiego przyswajania tekstów może okazać się niezwykle pożyteczna. Sztuką jednak nie jest tylko przeczytać materiał, ale też zapamiętać jak najwięcej informacji. W technikach szybkiego czytania kładzie się szczególny nacisk na to, by wyciągnąć jak najwięcej informacji z czytanego tekstu.
Szybkie czytanie doceniał Napoleon
Szybkie czytanie jest niezwykle przydatną umiejętności, którą doceniali również wielcy przywódcy, pisarze, naukowcy. Umiejętność szybkiego czytania posiadał Napoleon, John F. Kennedy, Lenin, Marks czy Balzac. Dowodzą oni jednocześnie tego, że nie ma ograniczenia wiekowego, kiedy można nauczyć się szybko czytać. John F. Kennedy przeszedł nawet profesjonalne szkolenie z szybkiego czytania i angażował się propagowanie tej techniki.
Techniki szybkiego czytania
Obecnie jest kilka technik szybkiego czytania. Pierwsza z nich to czytanie integralne, które skupia się na kilku trickach pomagających szybciej przebrnąć przez tekst. Z kolei czytanie selektywne (inaczej wybiórcze) zakłada wyciąganie najważniejszych informacji z tekstu. W 1993 roku Paul Sheele opowiedział o nowej metodzie – czytaniu fotograficznym. Jednak badania NASA nie potwierdziły jego teorii.
Obecnie istnieje sporo kursów, szkół i szkoleń szybkiego czytania, dzięki którym możemy zwiększyć naszą skuteczność nie tylko opanowania tekstu, ale również zapamiętywania informacji. Wśród oferty szkoleń można znaleźć te dedykowane dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Takie kursy polecane są szczególnie dla studentów, pracowników naukowych i osób pracujących nad dużymi ilościami informacji.
Szkoda że nie znałam tych sposobów będąc na studiach 😉 A tak serio, to ciekawa jestem efektów szybkiego czytania dla dzieci 🙂 Czy wpływa to na zdolność zapamiętywania i kojarzenia faktów. Masz informacje na ten temat?