Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Twórca literatury fantasy

John Ronald Reuel Tolkien jest dobrze znany  nie tylko fanom literatury fantasy, ale wielu czytelnikom. Jego książki stały się jednymi z najpopularniejszych powieści fantasy na świecie a sam autor spopularyzował ten ten gatunek literatury.

Życie i twórczość

Tolkien urodził się w 1982 roku na terenie Republiki Południowej Afryki, gdzie jego ojciec pracował w filii angielskiego banku. Jednak we wczesnych latach dzieciństwa Tolkiena cała rodzina przeniosła się do Anglii. W okresie młodości Tolkien przejawiał zainteresowanie językami obcymi, co da się zauważyć w jego późniejszych dziełach literackich.

Jego zainteresowanie filologią sprawiło, że autor dalej rozwijał się w tej dziedzinie. Początkowo studiował filologię klasyczną, następnie językoznawstwo porównawcze. Tolkiena nie ominął udział w I wojnie światowej oraz tragiczne wydarzenia z nią związane.

W czasie wojny został wysłany na leczenie do Anglii i tam został do jej zakończenia. Pierwsze doświadczenia zawodowe związane były z pracami „New English Dictionary”. W owym czasie powstały pierwsze dzieła literackie Tolkiena, tyle tylko ze poetyckie. Dość szybko Tolkien rozpoczął i rozwinął swoją karierę akademicką. Wraz z działalnością naukową rozpoczął twórczą pracę nad swoimi dziełami literackimi. Pierwszym z nich był „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Wiele lat poświecił również nad swoim słynnym dziełem literackim ‚Władca Pierścieni”, który składa się z sześciu ksiąg. Powieść ta stała się szybko sławna w Anglii, natomiast w latach 60. niezwykle popularna w Stanach Zjednoczonych. Tolkien ostatnie lata życia spędził nad „Silmarillionem”, który jest zbiorem opowiadań pokazująca genezę i losy mieszkańców Śródziemia.

„Hobbit, czyli tam i z powrotem”, „Władca Pierścieni” i „Silmarillion” są najbardziej znanymi dziełami literackimi Tolkiena, lecz nie jedynymi. Oprócz tego autor wydał podczas swojego życia liczne opowiadania oraz publikacje akademickie.

Tolkien zmarł w 1973 roku nie dokończywszy swojego ostatniego dzieła- „Silmarillion:. Zrobił to jednak jego syn, który wydał i opracował ten tekst oraz „Historię Śródziemia”.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy