Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Zaczarowana zagroda streszczenie

Alina i Czesław Centkiewiczowie to polscy naukowcy, którzy kilkakrotnie brali udział w wyprawach na Antarktydę. Pod wpływem tych podróży napisali serię opowiadań o życiu zwierząt i ludzi na kole podbiegunowym. Książka „Zaczarowana zagroda” to jeden z utworów poruszających tą tematykę. Lektura o pingwinach, surowym klimacie Antarktydy i wyprawach naukowych pozwala bezpośrednio poznać niezwykłą pracę Centkiewiczów. Poniżej można znaleźć streszczenie „Zaczarowanej zagrody”.

Streszczenie „Zaczarowana zagroda”

– Opowiadanie powstało w 1963 roku.

– Akcja utworu dzieje się na Antarktydzie, konkretniej na stacji badawczej im. Dobrowolskiego na wschodnich wybrzeżach Antarktydy.

– „Zaczarowana zagroda” opowiada o badaniach naukowców nad życiem i zachowaniem pingwinów.

streszczenie czarodziejska zagrodaOpracowanie Zaczarowana zagroda

1. Polarnicy ze stacji badawczej postanawiają oznakować oznakować grupę pingwinów Adeli w celu poznania ich trasy podczas zimowych wędrówek.

2. Aby zbadać ptaki, badacze mieli zakładać obrączki ptakom. Na początku z brył lodu zbudowali zagrodę, do której spędzili pingwiny. Na obrączkach, które były zakładane ptakom,  była zapisana nazwa stacji badawczej oraz data obrączkowania.

3. Polarnicy do wieczora zaganiali pingwiny do zagrody, następnego dnia mieli zacząć obrączkowanie.

4. Kiedy wstali następnego dnia, w zagrodzie nie było już pingwinów poza jednym osobnikiem. Nazwany został profesor Elegancik, gdyż miał białą łatkę na brzuchu, przypominającą frak.

5. Badacze potem kilkakrotnie zagonili pingwiny do zagrody, jednak one za każdym razem uciekały. Postanowili oni zaobserwować, jak udaje im się uciec z zagrody. Okazało się, że pingwiny ustawiają się w piramidkę pod ogrodzeniem, wdrapują się po plecach a następnie ześlizgują się na zewnątrz.

6. Pingwiny udało się oznakować i obserwować trasę ich wędrówki. Kiedy minęło lato, pingwiny wróciły do swoich gniazd. Jednak w następnym roku badacze dostrzegli to samo stado w okolicach stacji badawczej.

One comment

  1. w pisze:

    dzięki temu nie musze czytac

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy