Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Dziwne i fascynujące książki E.A.Poe

E.A. Poe z pewnością zasłużył na miano twórcy kultowego. Jego książki do dziś są chętnie czytani, a czytelnicy stanowią prężnie działającą społeczność. Ten XIX wieczny twórca literatury i przedstawiciel romantyzmu tworzył wyjątkowe dzieła literackie.

Biografia i twórczość Edgara Allana Poedzieła literackie poe

Ten amerykański twórca literatury urodził się w 1809 roku w Bostonie. Oprócz tworzenia literatury był również krytykiem i redaktorem. Jego dzieła literackie przenoszą idee powszechne dla epoki romantyzmu, czyli neurozy, psychodeliczny opis świata i duży psychologizm. Dzieła literackie Poe cechowały się surrealistycznymi opisami, zwróceniem uwagi na psychikę postaci i elementy fantastyczne. W literaturze E.A.Poe można napotkać wątki fantastyki i horroru, oprócz tego Poe napisał także nowelę kryminalną. Stworzona przez niego postać detektywa Augusta Dupina została przeniesiona na ekran.

Sformułowanie literatura gotycka najbardziej oddaje charakter książek E.A.Poe. Autor w swoich dziełach literackich zajmował się tematyką bliską śmierci, ożywania zmarłych, problemu przedwczesnego pochówku, co było dość częste w XIX wieku. Oprócz tego jego utwory cechował swoisty realizm, gdyż Poe był przeciwnikiem alegorii, dadaizmu i zbędnych upiększeń literackich.

Spuścizna literacka

Poe zainspirował całe rzesze twórców literatury współczesnej. Był to jednym z nielicznych twórców literatury amerykańskiej, który był znany bardziej w Europie. Autor Sherlocka Holmesa, Sir Arthur Conan Doyle, mówił że wszelkie powieści detektywistyczne mają coś z twórczości Poe’go. Oprócz tego E.A.Poe wywarł wpływ na znanego przedstawiciela innego gatunku, mianowicie Juliusza Verne i jego powieści science fiction. Również inny przedstawiciel literatury współczesnej, Aldous Huxley mówi o czerpaniu inspiracji z książek Edgara Allana Poe.

Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy